Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.
Pożeracze prądu
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 20
Google i Microsoft – najbardziej energochłonne
W roku 2023 giganci technologiczni Google i Microsoft zużyli więcej energii niż ponad 100 krajów, w tym Islandia, Ghana i Tunezja.
Pierwszy taki komputer kwantowy
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 68
Pierwszy w Polsce pełnozakresowy nadprzewodzący komputer kwantowy firmy IQM Spark został uruchomiony na Politechnice Wrocławskiej (PWr).
Wyniki konkursu PRIME
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 70
Osiemnaście zespołów zostało wyłonionych w pierwszym konkursie w projekcie PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Zapach świata i nowa fizyka
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 85
Symetria zapachowa świata wielkich energii nie działa zgodnie z
oczekiwaniami
W zderzeniach jąder atomowych argonu i skandu naukowcy z międzynarodowego eksperymentu NA61/SHINE zaobserwowali wyraźną anomalię świadczącą o łamaniu jednej z najważniejszych symetrii świata kwarków: przybliżonej symetrii zapachowej między kwarkami dolnymi i górnymi. Istnienie anomalii może wynikać z dotychczas nieznanych niedoskonałości obecnych modeli zderzeń jądrowych, ale nie można wykluczyć jej potencjalnego związku z od dawna poszukiwaną „nową fizyką”.
Żegnamy Tomasza Kowalika
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 157
21 kwietnia 2025 odszedł od nas kolega i autor Spraw Nauki - Tomasz Kowalik, zajmujący się ochroną przyrody i turystyką.Był postacią legendarną w wielu środowiskach: dziennikarzy, ekologów, turystów, górali łąckich, przewodników beskidzkich – wszędzie Go znali, a i On znał chyba wszystkich, łącznie z ich koligacjami.
Nagroda dla fizyka
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 165
Dr hab. Maciej Molas, prof. UW z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został tegorocznym laureatem Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Tegoroczny laureat bada struktury warstwowe, które znajdują szerokie zastosowanie m.in. w optoelektronice i są przyszłością nanotechnologii.