Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Niezbadany zamach majowy

Utworzono: czwartek, 21 październik 2021 Anna Leszkowska

Istotą każdego zamachu stanu jest zawłaszczenie organów i pełni atrybutów władzy politycznej, przy wykorzystaniu na szeroką skalę narzędzi zastraszania i przemocy fizycznej.
Zamach majowy wyczerpuje wszystkie elementy tej definicji. Liczba jego ofiar (nikt chyba nie zna prawdziwych danych) – 215 żołnierzy i 379 cywilów – była większa niż we wszystkich buntach społecznych w czasach PRL. Pewnym usprawiedliwieniem dla Piłsudskiego był fakt, że pucz nie doprowadził do całkowitego obalenia parlamentaryzmu, ale skutkował odejściem od demokracji w stronę autorytaryzmu („cezaryzmu”, „bonapartyzmu”, „rządów pułkowników”).

Czytaj więcej...

Warszawska szkoła realizmu politycznego

Utworzono: piątek, 15 październik 2021 Anna Leszkowska


W Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyła się 2.10.21 bardzo interesująca debata politologiczna na temat stosunków Polski z Białorusią. Uczestniczyli w niej m.in. prof. prof. Stanisław Bieleń i Andrzej Wierzbicki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Maria Szyszkowska z Wydziału Prawa i Administracji UW.
Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Polska – Białoruś.

Poniżej zamieszczamy link do konferencji, o której napiszemy w najbliższym numerze Spraw Nauki:

https://www.youtube.com/watch?v=KVbWNRz1zRM

Co nas czeka

Utworzono: środa, 20 październik 2021 Anna Leszkowska

sztumski nowyW „epoce betonu" gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na piasek, proporcjonalnie do rozwoju budownictwa domów mieszkalnych, zakładów przemysłowych, centrów handlowych i dróg. Dlatego od niedawna zaczyna brakować piasku. Mówi się nawet o „globalnym kryzysie piaskowym". Może to dziwić, bo przecież „nieograniczone" zasoby piasku znajdują się na pustyniach. Skąd nagle wziął się kryzys?

Czytaj więcej...

Ulubiony inżynier Hitlera

Utworzono: piątek, 15 październik 2021 Anna Leszkowska

porschePorsche  -jeden z najznakomitszych konstruktorów i wynalazców, profesor na Uniwersytecie w Stuttgarcie  - był pupilkiem Hitlera i beneficjentem prowadzonej przez niego wojny i trudno przypuszczać, aby nie wiedział o zbrodniach Niemców, ani nie był świadomy tego, że jego praca przyczynia się do zbrodni wojennych.

Czytaj więcej...

Czy Ziemia jest płaska?

Utworzono: niedziela, 17 październik 2021 Anna Leszkowska

ms 1Utrwaliło się przekonanie o tym, że mieszkańcy Europy aż do wypraw Krzysztofa Kolumba mieli wierzyć, że Ziemia jest dyskiem. Chociaż w rzeczywistości sferyczność Ziemi znana była średniowiecznym uczonym, ten mit zawładnął zbiorową wyobraźnią, tworząc fałszywą wizję pogrążonej w niewiedzy przeszłości.

Czytaj więcej...

O pochodzie konserwatyzmu w Polsce

Utworzono: czwartek, 14 październik 2021 Anna Leszkowska

Czarnecki do zajawkiOkazało się, iż faszyzm i jego gloryfikacja są obecne w polskim życiu codziennym na dobre. Do tej pory mówili o tym tylko jacyś niepoprawni sceptycy, pesymiści, na pewno „lewacy”, „komuniści” oraz związani z tymi środowiskami „jajogłowi” z kilku stowarzyszeń rejestrujących i prezentujących medialnie przestępstwa na tle rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu itd.

Czytaj więcej...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd