Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Prof. Cimek o BRICS i Nowej Erze

Utworzono: poniedziałek, 18 wrzesień 2023 Anna Leszkowska


Cimek=1Na platformie You Tube w cyklu „Spotkania z mądrością” ukazał się interesujący wywiad z politologiem z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni prof. Gracjanem Cimkiem na temat BRICS i nowej ery stosunków międzynarodowych.

Czytaj więcej...

Wyniki Opusu 24 i Sonaty 18

Utworzono: wtorek, 23 maj 2023 Anna Leszkowska

 

W rozstrzygniętych 18.05.23 konkursach Opus 24 i Sonata 18 złożono 3015 wniosków, spośród których 363 zostały zakwalifikowane do finansowania. Badaczki i badacze otrzymają niemal 520 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych w polskich jednostkach.

Czytaj więcej...

Trzęsienia ziemi a promieniowanie kosmiczne

Utworzono: piątek, 16 czerwiec 2023 Anna Leszkowska

Między globalną aktywnością sejsmiczną a zmianami natężenia promieniowania kosmicznego rejestrowanego przy powierzchni naszej planety istnieje wyraźna statystyczna korelacja, potencjalnie mogąca pomóc w przewidywaniu trzęsień ziemi. Co zaskakujące, wykazuje ona cykliczności umykające jednoznacznej fizycznej interpretacji.

Czytaj więcej...

Rosja odeszła od systemu bolońskiego

Utworzono: piątek, 12 maj 2023 Anna Leszkowska

 

Jak wynika z dokumentu opublikowanego 12.05.23 na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnej, pilotaż obejmie lata 2023-2026.

Projekt zakłada wprowadzenie szkolnictwa wyższego podstawowego (okres studiów na tym etapie wyniesie od czterech do sześciu lat) oraz specjalistycznego (okres studiów wyniesie od roku do trzech lat).
Na poziomie szkolnictwa wyższego specjalistycznego powinny być realizowane programy studiów magisterskich, rezydencyjnych i asystenckich-staży.

Czytaj więcej...

Odrzucenie stopni naukowych

Utworzono: wtorek, 30 maj 2023 Anna Leszkowska

Teraz ukraińscy naukowcy będą mogli dobrowolnie zrezygnować z wcześniej otrzymanych stopni naukowych – rząd Ukrainy bowiem zatwierdził już mechanizm dobrowolnej rezygnacji ze stopnia naukowego.

Czytaj więcej...

Vermeer. Blisko mistrza

Utworzono: czwartek, 11 maj 2023 Anna Leszkowska

 

vermeer 5Johannesa Vermeera (1632-1675) – jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich – Europa zapomniała na 200 lat. Zapomniała o nim jako człowieku (informacje o nim są skąpe), ale i malarzu – może dlatego, że pozostawił po sobie zaledwie 37 obrazów (obecnie 22 są w Europie, w USA – 15), malowanych głównie na zamówienie bogatych patrycjuszy (2-3 obrazy rocznie).

Czytaj więcej...

Our website is protected by DMC Firewall!