banner


Do 21 października w krakowskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę „dzieło-działka”.

Przez trzy lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło projekt poznawczy poświęcony zjawisku ogródków działkowych – "dzieło-działka” mający na celu antropologiczne ujęcie świata ogródków działkowych.


Badania były prowadzone w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu, w okresie od kwietnia do listopada 2009 r., częściowo w 2010 roku. Ponad 20-osobowy zespół badawczy, korzystając z narzędzi etnograficznych, z zakresu antropologii wizualnej i etnobotaniki regularnie spotykał się z działkowcami z kilkunastu ogrodów, a swoje refleksje z badań publikuje na blogu www.dzielodzialka.eu

Jednym z efektów tego projektu jest intrygujący portret działkowców w fotografiach Aleksandra Duraja (część zdjęć została nagrodzona w prestiżowym konkursie Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii).


Na wystawie można posłuchać opowieści działkowców, przeczytać fragmenty materiałów z badań terenowych i zobaczyć przedmioty z tworzonej przez MEK kolekcji poświęconej ogródkom działkowym. Biletem wstępu na wystawę jest torebka z tajemniczymi nasionami.


Podsumowaniem badań jest także publikacja, w której zawarto zarówno historyczny kontekst narodzin idei działki, jak i kwestie prawne dotyczące własności ziemi i nierównej walki, jaką działkowcy toczą z silniejszymi deweloperami, refleksje na temat roli i rodzajów roślin uprawianych na działce (oraz tego, co o nich myślą i mówią sami działkowcy), zagadnienia działkowej wynalazczości oraz inspiracji, jaką czerpią z działek artyści, aż po kwestie czysto egzystencjalne, związane z pamięcią, obecnością, samotnością, upływem czasu.


Od 2 czerwca odbywają się także warsztaty etnobotaniczne – jest to spotkanie z roślinami w ich kulturowych aspektach.


Przez cały czas trwania wystawy będą się odbywać spotkania (oprowadzania autorskie), na których można będzie posłuchać opowieści o działkach i spacery po ogrodach działkowych. Organizatorzy wystawy zachęcają do uczestnictwa w debatach, warsztatach i działaniach ogrodniczej partyzantki.


O wydarzeniach towarzyszących finałowi projektu "dzieło-działka" można znaleźććbieżącee informacje na stronie www.etnomuzeum.eu, na blogu "dzieło-działka i na fanpage'u MEK na Facebooku.