Intymne - prywatne - publiczne

Utworzono: środa, 27 styczeń 2016 tm Drukuj E-mail

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego wydało książkę pt. Intymne – prywatne – publiczne pod redakcją Ewy Wąchockiej.


intymne-prywatneSkłada się na nią jedenaście esejów dotyczących tytułowych terminów - zjawisk obecnych w sztukach wizualnych. W pierwszym z nich, redaktorka tomu rozważa pojęcia: publiczny, prywatny i intymny, przedstawiając ich rodowody, zmienne w historii i filozofii definicje oraz praktyki, uświadamiając czytelnikowi ich nieoczywistość i ciągłą zmianę, cywilizacyjne falowanie.

Pokazuje, że obszarem łączenia, przecinania się i konfrontacji tego, co publiczne z tym, co prywatne był i jest teatr - miejsce publicznego działania i indywidualnego odbioru. W teatrze, jak w żadnym innym miejscu,  występuje w sposób skondensowany wielka rozmaitość zjawisk społecznych, co badaczom daje niezwykle szerokie pole do analiz nie tylko teatrologicznych, ale i antropologicznych, socjologicznych, psychologicznych i wielu innych.

Zamieszczone w książce analizy dotyczą zarówno określonych tekstów dla teatru, ale i spektakli teatralnych, i performansów, jak i wybranych form widowiskowych. Autorów tekstów interesuje zarówno odczytanie charakterystycznych zjawisk przedstawianych we współczesnej sztuce, jak i to, jak te formy wypowiedzi lokują się w sferach: prywatnej – publicznej czy intymnej.
 

W książce znalazły się m.in. analizy „Persony” Krystiana Lupy (intymne-duchowe), spektakli Mai Kleczewskiej, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego dotyczących rodziny, dialogi o dziecku w dramacie współczesnym, podwójnej tożsamości w czasach przełomu, współczesnego triumfu estrady, postawy teatru wobec medializacji życia publicznego i prywatnego, także Internetu, oraz teatralizacji i medializacji choroby i śmierci. (tm)

 

Intymne – prywatne – publiczne, red. Ewa Wąchocka, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2015, s. 316, cena  26 zł (+VAT)

Odsłony: 1775
DMC Firewall is a Joomla Security extension!