Polon-210 super trucizna

Utworzono: wtorek, 27 luty 2007 Aleksander Bilewicz, Marcin Kruszewski Drukuj E-mail
Niedawne sensacyjne doniesienia na temat przyczyn Å›mierci znanego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienki wzmogÅ‚y zainteresowanie izotopami. GÅ‚ównie polonem-210, który laikowi z niczym siÄ™ nie kojarzy. Przybliżamy naszym czytelnikom tÄ™ wiedzÄ™ piórami specjalistów.

SpoÅ›ród pierwiastków chemicznych wystÄ™pujÄ…cych w przyrodzie polon należy do najrzadszych. Szacuje siÄ™, że jedna tona rudy uranowej, zawiera jedynie 50 μg polonu. Nie znalazÅ‚ on specjalnych zastosowaÅ„ ani w nauce, technice czy w medycynie. DostÄ™pne dane literaturowe mówiÄ… jedynie o sporadycznym zastosowaniu polonu w ogniwach elektrycznych oraz w mieszaninie z berylem jako źródÅ‚o neutronów. Dlaczego wiÄ™c ostatnio tak gÅ‚oÅ›no o tym pierwiastku? OkazaÅ‚o siÄ™, że ten rzadki, zapomniany pierwiastek może być jednÄ… z najgroźniejszych trucizn, 5 milionów razy bardziej trujÄ…cÄ… niż cyjanowodór. PosÅ‚użono siÄ™ nim w skrytobójczym zabójstwie byÅ‚ego agenta KGB Aleksandra Litwinienki w listopadzie 2006 roku w londyÅ„skim sushi barze.

Co i jak truje?

Co powoduje, że polon jest tak silnÄ… truciznÄ…? Jest on ciężkim metalem i nawet gdyby byÅ‚ tak toksyczny jak rtęć czy oÅ‚ów, jego nanogramowe iloÅ›ci (jakich użyto w przypadku Litwinienki) nie byÅ‚yby dawkÄ… Å›miertelnÄ…. Toksyczne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci polonu zwiÄ…zane sÄ… z jego rozpadem promieniotwórczym. Najbardziej rozpowszechniony izotop polonu 210Po o czasie rozpadu poÅ‚owicznego 138 dni jest emiterem czÄ…stek alfa. Emitowane przez polon-210 promieniowanie alfa ma krótki zasiÄ™g i nie jest groźne jako zewnÄ™trzne źródÅ‚o promieniowania. CzÄ…stka alfa nie jest nawet w stanie przejść przez kartkÄ™ papieru lub naskórek. Jednak, gdy polon-210 dostanie siÄ™ do organizmu, powoduje straszne spustoszenie. CzÄ…stki alfa deponujÄ… całą swojÄ… energiÄ™ w otaczajÄ…cych komórkach, powodujÄ…c uszkodzenie ich najważniejszych skÅ‚adników - biaÅ‚ka i DNA. Uszkodzenie DNA może prowadzić do Å›mierci komórek lub zmian, które na poziomie caÅ‚ego organizmu mogÄ… powodować wystÄ™powanie niekorzystnych procesów, takich jak rozwój nowotworów.

Polon-210 gromadzi siÄ™ przede wszystkim w wÄ…trobie, nerkach i trzustce, a jego czas póÅ‚trwania w organizmie wynosi okoÅ‚o 50 dni. WystarczajÄ…co dÅ‚ugo, żeby uszkodzić najważniejsze organy. Na toksyczne dziaÅ‚anie polonu-210 najbardziej narażone sÄ… takie tkanki, które siÄ™ szybko dzielÄ…, np. szpik kostny, nabÅ‚onek jelit czy pÅ‚uc. I wÅ‚aÅ›nie pÅ‚uca uważa siÄ™ za organ najbardziej narażony na dziaÅ‚anie polonu-210 wystÄ™pujÄ…cego w naturze.

Gdzie jest trucizna?

O polonie-210 zrobiÅ‚o siÄ™ gÅ‚oÅ›no w latach 60., gdy odkryto, że wystÄ™puje w dymie tytoniowym. Stwierdzono, że gromadzi siÄ™ w liÅ›ciach i Å‚odygach roÅ›lin, miÄ™dzy innymi tytoniu. Podczas palenia papierosów polon-210 paruje i wraz z dymem dostaje siÄ™ bezpoÅ›rednio do pÅ‚uc. W organizmach palaczy stwierdzono zwiÄ™kszony poziom polonu-210 i jego prekursora - oÅ‚owiu-210, którego okres poÅ‚owicznego rozpadu wynosi 20 lat. Polon-210 jest jedynym skÅ‚adnikiem dymu tytoniowego, który wdychany pojedynczo powoduje powstawanie nowotworów pÅ‚uc. Uważa siÄ™ wiÄ™c, że jest przynajmniej częściowo odpowiedzialny za powstawanie nowotworów zwiÄ…zanych z paleniem tytoniu.

Polon występuje naturalnie w złożach rud uranu, jako tlenek. Właśnie z rudy uranowej wyizolowała go i zidentyfikowała Maria Curie-Skłodowska. Jego stężenie w tych rudach jest jednak tak małe, że na większą skalę można go otrzymywać w reaktorze jądrowym poprzez bombardowanie bizmutu neutronami.

OsobliwoÅ›ciÄ… polonu jest też to, że chociaż zaliczany jest do metali, ma też szereg wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci niemetalicznych i może tworzyć szereg różnorodnych zwiÄ…zków chemicznych, także z innymi metalami, wystÄ™pujÄ…c na stopniach utlenienia od -2 do +6. Najtrwalszym jest w stopniu utlenienia +4. Przebadano kilkanaÅ›cie zwiÄ…zków chemicznych polonu takich jak tlenek PoO2, halogenki, np. PoCl4, PoBr4, siarczki PoS, polonki, a także zwiÄ…zki metaloorganiczne, które bardzo Å‚atwo przedostajÄ… siÄ™ do organizmu.

Tajny wędrowniczek

Polon jako pierwiastek nie ma jakiejÅ› nadzwyczajnej aktywnoÅ›ci chemicznej, ale ci, którzy z nim pracujÄ… podkreÅ›lajÄ… jego niezwykłą zdolność „wÄ™drowania”. Jeżeli siÄ™ go na przykÅ‚ad zostawi w otwartym naczyniu, po krótkim czasie „wypeÅ‚za” i można go znaleźć zupeÅ‚nie innym miejscu.

Polon-210 jako idealną truciznę wybrano także z faktu, że będąc w zasadzie czystym emiterem alfa nie może być wykryty przez powszechnie stosowane urządzenia kontrolne stosowane do zapobiegania przemytowi substancji radioaktywnych. W szczelnym małym naczyniu polon-210 może być łatwo transportowany i nie wykryją go bramki stosowane na przejściach granicznych.

 

oem software Odsłony: 37331
DMC Firewall is a Joomla Security extension!