Po raz dziesiąty wręczono w tym roku nagrody konkursu "Polski Produkt Przyszłości". Nagrodzono audiometr przesiewowy "Kuba Mikro AS" oraz system kontroli procesu spalania pyłu węglowego w kotłach energetycznych.

Do tegorocznej edycji zgłoszono w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości kilkadziesiąt projektów wyrobów i technologii. Kapituła konkursu w kategorii "Wyrób przyszłości" przyznała nagrodę główną projektowi "Audiometr przesiewowy Kuba Mikro AS, zgłoszonemu przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu z Warszawy oraz Instytut Systemów Sterowania z Chorzowa. Audiometr ten jest przenośnym urządzeniem umożliwiającym szybkie badanie słuchu. Z tego powodu nadaje się szczególnie do badań przesiewowych u noworodków i małych dzieci, ale jak powiedział prof. Henryk Skarżyński - dyrektor IFiPS - można go równie dobrze stosować u ludzi w każdym wieku.

Przy pomocy audiometru można rozpoznać prawie 100% przypadków uszkodzenia słuchu. Urządzenie ma szerokie możliwości komunikacji multimedialnej, w tym -zdalnego sterowania i przekazywania wyników badań on-line za pośrednictwem Internetu. Jest przy tym łatwe w obsłudze i daje możliwości gromadzenia, przetwarzania i wizualizacji wyników badań. Zaletą aparatury jest także jej cena, wielokrotnie niższa od ceny typowego zestawu urządzeń audiometrycznych spełniających podobne funkcje. IFiPS wraz z ISS przewidują wdrożenie urządzenia do produkcji w przyszłym roku.

Poza nagrodami głównymi, kapituła konkursu wyróżniła także trzy projekty, w tym dwa - z obszaru nauki. W kategorii "Technologia przyszłości" jest to projekt zgłoszony przez Instytut Energii Atomowej w Świerku - "Reaktorowa instalacja neutronowego domieszkowania monokryształów krzemu", a w kategorii "Wyrób przyszłości" - projekt "System pomiarowy do kontroli jakości połączeń zgrzewanych" zgłoszony przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. (al)