Łódzka Platforma Technologiczna

Autor: S.B. 2008-03-06

W Łodzi 29 stycznia podpisany został list intencyjny w sprawie powołania Łódzkiej Platformy Technologicznej – TEWI: Technologia, Edukacja, Wiedza. Sygnowały go: Politechnika Łódzka, firmy – Transition Technologies SA i Parametric Technology Corporation Software & Services oraz Urząd Miasta Łodzi.

Jest to projekt mający na celu utworzenie sieci informatycznej, działającej przy łódzkich uczelniach i spełniającej funkcję edukacyjną, a także umożliwiającej realizację prac w dziedzinie badań i rozwoju. Chodzi tu m.in. o podwyższenie kwalifikacji zawodowych przyszłych kadr pracowniczych dla potrzeb obecnych i przyszłych inwestorów z branż wykorzystujących najnowsze technologie, kluczowych dla rozwoju Łodzi. Zadaniem platformy będzie również wspieranie przedsięwzięć innowacyjnych z wykorzystaniem polskiego potencjału naukowego, zapewnienie warunków do projektowania i wytwarzania innowacyjnych produktów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. W dalszym etapie realizacji projektu przewiduje się zaproszenie do udziału w nim również innych łódzkich uczelni, wiodących szkół średnich, instytucji wspierających innowacje oraz dużych inwestorów z kluczowych dla rozwoju miasta branż.
x x x
Politechnika Łódzka jest jedyną uczelnią techniczną w regionie i jedną
z największych w kraju. Obecnie zdobywa w niej wiedzę ponad 20 tys. studentów na dziewięciu wydziałach. Unikatową jednostką uczelni jest Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, w którym studia prowadzone są wyłącznie w języku angielskim i francuskim. Obecnie na ośmiu kierunkach studiów w CKM kształci się blisko 900 studentów. W marcu 2003 r. politechnika zgłosiła akces do Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, wnosząc swoje know-how w postaci innowacyjnych technologii. Uczelnia jest jednym z głównych organizatorów tworzonego właśnie Łódzkiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wspiera też powstający w Bełchatowie Regionalny Park Technologiczno-Przemysłowy.
Parametric Technology Coropration Software & Services to światowy lider w dziedzinie dostaw oprogramowania dla branży motoryzacyjnej i lotniczej, potentat w dziedzinie rozwiązań z zakresu PLM (Product Lifecycle Management), zarządzania oraz tworzenia dokumentacji dla ponad 40 tys. odbiorców na całym świecie. Klienci PTC to najbardziej innowacyjne firmy wytwórcze, wydawnicze, usługowe oraz agendy rządowe i liczące się ośrodki naukowe. Główna siedziba Parametric Technology Coropration mieści się w Needham, w USA. PTC ma liczne filie na całym świecie, głównie w Europie i Azji. W lipcu 2006 r. Parametric Technology Coropration wspólnie z Transition Technologies SA otworzyło swą filię w Polsce – Poland Solution Center (PSC). Za najlepszą jej lokalizację pod względem rozwojowym oraz strategicznym uznano Łódź.
Z kolei Transition Technologies SA – polska firma z siedzibą w Warszawie i filiami Ostrowie Wielkopolskim i Łodzi – od ponad 15 lat zalicza się do największych w kraju dostawców nowoczesnego oprogramowania dla rynku energii i gazu. Zaawansowane technologie, jakie stosuje, wykorzystywane są przy tworzeniu rozwiązań w zakresie zarządzania oraz projektowania dla największych światowych potentatów motoryzacyjnych, lotniczych, farmaceutycznych oraz militarnych. Jako firma hi-tech liczy się na międzynarodowym rynku przemysłowym. W roku 2002 przyznano jej nagrodę Polski Produkt Przyszłości za „Cyfrową platformę optymalizacji wytwarzania energii elektrycznej”. Stale współpracuje z prestiżowymi uczelniami w kraju, oferuje również wsparcie finansowe dla najbardziej uzdolnionych studentów.