Scenariusze końca świata
Scenariusze końca świata
Autor: Andrzej Klimek 2008-01-17
Nikt nie potrafi ustalić, kiedy nastÄ…pi kres naszej cywilizacji. Jedno co wiadomo, to że nastÄ…pi na pewno, bowiem wszystko co ma swój poczÄ…tek, ma i koniec
Najpewniejszy scenariusz koÅ„ca naszego Å›wiata oparty jest na zjawiskach zachodzÄ…cych w niezmierzonych przestrzeniach kosmosu. WszechÅ›wiat powstaÅ‚ prawdopodobnie przed 7 miliardami lat w wyniku „Wielkiego Wybuchu”. Od tego czasu rozszerza siÄ™ on we wszystkich kierunkach, przy czym ilość materii jest staÅ‚a. W wyniku rozszerzania siÄ™ WszechÅ›wiata gÄ™stość materii maleje, co pociÄ…ga za sobÄ… powolne osÅ‚abienie wszechobecnej i spajajÄ…cej materiÄ™ siÅ‚y grawitacyjnej. Rozproszenie materii doprowadzi do zaniku wszystkich jej skupisk i likwidacji wszelkich źródeÅ‚ energii. Oznacza to bezpowrotnÄ…, niejako naturalnÄ… Å›mierć caÅ‚ego WszechÅ›wiata.
Niektórzy specjaliÅ›ci sÄ…dzÄ…, że zjawiska we WszechÅ›wiecie majÄ… charakter cykliczny. Po okresie jego ekspansji nastÄ…pi proces odwrotny – kurczenie siÄ™. NastÄ…pi wzrost siÅ‚ grawitacyjnych i promieniowania. Wszystkie ciaÅ‚a niebieskie przeksztaÅ‚cÄ… siÄ™ w jednÄ… wielkÄ… „czarnÄ… dziurÄ™”, która pochÅ‚onie całą materiÄ™. Taki rozwój wydarzeÅ„ oznacza również kres wszelkiej cywilizacji za kilka miliardów lat.
SÄ… to scenariusze bardzo odlegÅ‚e w czasie; życie na naszej planecie zaniknie prawdopodobnie znacznie wczeÅ›niej. Jest ono bowiem uzależnione od SÅ‚oÅ„ca – jedynego źródÅ‚a energii zasilajÄ…cej ZiemiÄ™. Energia ta pochodzi z przemian fizycznych zachodzÄ…cych we wnÄ™trzu naszej dziennej gwiazdy. W procesie reakcji termojÄ…drowej atomy wodoru przeksztaÅ‚cajÄ… siÄ™ w niej w atomy cięższych pierwiastków. Proces ten trwa już 5 mld lat. Za 7-8 mld lat zasoby wodoru wewnÄ…trz SÅ‚oÅ„ca wyczerpiÄ… siÄ™ i gwiazda zgaÅ›nie, a planety ulegnÄ… zniszczeniu.
Niebezpieczne kolizje
Koniec Å›wiata może jednak nastÄ…pić znacznie wczeÅ›niej. Nasza planeta jest czymÅ› w rodzaju statku kosmicznego pÄ™dzÄ…cego w przestrzeni i narażonego na wiele niebezpieczeÅ„stw, których czasem nie sposób przewidzieć. Do gÅ‚ównych zagrożeÅ„ należy prawdopodobieÅ„stwo zderzenia z innymi ciaÅ‚ami niebieskimi oraz promieniowanie dochodzÄ…ce do nas z różnych rejonów WszechÅ›wiata.
W dalekiej przeszÅ‚oÅ›ci bywaÅ‚y już na naszej planecie kataklizmy zwiÄ…zane z uderzeniami wielkich meteorytów i komet. Na podstawie starych zapisów kronikarskich i obserwacji komet w ciÄ…gu ostatnich 1600 lat stwierdzono 36 przypadków zbliżenia siÄ™ komet do Ziemi na niebezpiecznÄ… odlegÅ‚ość. Jednak trafienie komety w naszÄ… planetÄ™ zdarza siÄ™ stosunkowo rzadko, raz na 33-64 miliony lat. Te obliczenia dotyczÄ… jednak tylko komet aktywnych – z pÅ‚onÄ…cÄ… gÅ‚owÄ… i gazowym ogonem. W pobliżu Ziemi przelatujÄ… też wygasÅ‚e komety, z których pozostaÅ‚y jedynie kamienne jÄ…dra nie wydzielajÄ…ce już pyÅ‚ów i gazów. Takie martwe komety sÄ… trudne do zaobserwowania – zwiÄ™kszajÄ… one prawdopodobieÅ„stwo katastrofy.
Znacznie częściej nastÄ™pujÄ… niebezpieczne kolizje z asteroidami. Obliczenia statystyczne wykazujÄ…, że zderzenia z tymi ciaÅ‚ami nastÄ™pujÄ… Å›rednio co 300 tys. lat. Åšlady tego rodzaju katastrof sprzed tysiÄ™cy lat znajdujemy zresztÄ… w wielu miejscach na Ziemi. Uderzenie dużego asteroidu może wyzwolić energiÄ™ równÄ… wybuchowi miliona bomb atomowych. Oprócz bezpoÅ›rednich zniszczeÅ„ upadek takiego ciaÅ‚a wyrzuci w atmosferÄ™ ogromne masy pyÅ‚ów, które mogÄ… na caÅ‚e miesiÄ…ce i lata zasÅ‚onić Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne, zmienić zdecydowanie klimat i spowodować katastrofalne skutki w biosferze. Tego rodzaju zderzenie może też zmienić ruchy Ziemi, wytrÄ…cić jÄ… z orbity, a co najmniej - zachwiać rytm dnia i nocy.
W chmurze pyłu
W kosmosie znajdujÄ… siÄ™ takie obiekty, jak ciemne mgÅ‚awice – chmury pyÅ‚ów miÄ™dzygwiezdnych. Jak wykazaÅ‚y obserwacje astronomiczne, SÅ‚oÅ„ce wraz z naszym ukÅ‚adem planetarnym pÄ™dzi z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 20 km/s ku takiej wÅ‚aÅ›nie chmurze pyÅ‚ów o gÄ™stoÅ›ci 1000 atomów na centymetr szeÅ›cienny. Wejdziemy w niÄ… prawdopodobnie za 5 tys. lat. Spowoduje to znaczne zmniejszenie natężenia promieniowania sÅ‚onecznego docierajÄ…cego do Ziemi, silne ochÅ‚odzenie i radykalne zmiany klimatyczne. Przypuszcza siÄ™, że od czasu swego powstania nasz ukÅ‚ad planetarny przeszedÅ‚ już kilkanaÅ›cie razy przez tego rodzaju skupiska pyÅ‚u kosmicznego, co byÅ‚o powodem poważnych kataklizmów.
Gdyby w niezbyt dużej odlegÅ‚oÅ›ci nastÄ…piÅ‚ wybuch tzw. gwiazdy nowej lub supernowej, spowodowaÅ‚oby to niezwykle silny wzrost promieniowania kosmicznego. Jest ono najsilniejszym czynnikiem mutagennym, rozregulowujÄ…cym ukÅ‚ad genetyczny Å›wiata roÅ›lin i zwierzÄ…t, z czÅ‚owiekiem włącznie. Takie kosmiczne zjawisko również może doprowadzić do zagÅ‚ady caÅ‚ej ziemskiej biosfery. PrawdopodobieÅ„stwo takiego zdarzenia jest trudne do obliczenia. Praktycznie rzecz biorÄ…c, może to nastÄ…pić w każdej chwili. MogÄ… siÄ™ też ujawnić źródÅ‚a promieniowania, których dziÅ› jeszcze nie znamy. Nie można wykluczyć nieprzewidzianych wybuchów na SÅ‚oÅ„cu.
Sami zniszczymy?
NiebezpieczeÅ„stw czyhajÄ…cych na statek kosmiczny o nazwie Ziemia jest sporo. Nie wszystkie sÄ… nam w tej chwili znane. SÄ… one niezależne od nas i nie można siÄ™ przed nimi uchronić. Osobna grupa scenariuszy koÅ„ca Å›wiata opiera siÄ™ na dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka. Można tu wymienić takie zjawiska, jak zatrucie kuli ziemskiej przez odpady radioaktywne, wojna z użyciem broni totalnej (nie tylko jÄ…drowej lecz również chemicznej, laserowej itp.), pojawienie siÄ™, w rezultacie eksperymentów genetycznych, nowych chorób, których czÅ‚owiek nie potrafi zwalczyć, zniszczenie osÅ‚ony ozonowej, degradacja Å›rodowiska w skali globalnej, zmiany klimatu spowodowane nadmiarem dwutlenku wÄ™gla w atmosferze itp. W przeciwieÅ„stwie do katastrof kosmicznych, tym zagrożeniom można zapobiec. Ratunek jest w naszych rÄ™kach.
PS. W bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci naszej planety przelatuje ponad milion obiektów mierzÄ…cych ponad 50 m. Raz na tysiÄ…c lat spada na ZiemiÄ™ meteor 75-metrowej Å›rednicy. Taki obiekt może zniszczyć Å›redniej wielkoÅ›ci miasto. OkoÅ‚o tysiÄ…ca znanych obecnie obiektów, znajdujÄ…cych siÄ™ stale lub czasowo bardzo blisko Ziemi, stanowi konkretne zagrożenie dla naszej planety, jako caÅ‚oÅ›ci.