banner

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Dream Chemistry Award na najbardziej interesujący, wizjonerski projekt naukowy z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową. Prestiżowy konkurs jest adresowany do młodych naukowców, doktorów nauk przyrodniczych i technicznych.

Zwycięzca tegorocznej rywalizacji otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. euro.

Dream Chemistry Award jest przyznawana od 2013 roku. Obecna edycja po raz pierwszy odbędzie się w Pradze. Konkurs został bowiem rozbudowany w przedsięwzięcie międzynarodowe: do dotychczasowego organizatora, Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie, dołączył Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IChOiB CzAN) w Pradze.

Dream Chemistry Award to konkurs dla naukowców w wieku do 37 lat, którzy obronili doktorat (w tegorocznej edycji) w roku 2010 lub później.
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy przesyłać elektronicznie do 31 lipca 2017 za pomocą formularza na stronie konkursu (www.dreamchemistryaward.org).

Zakwalifikowani kandydaci zostaną poproszeni o przesłanie swych wniosków w terminie do 31 sierpnia. Autorzy pięciu najlepszych projektów będą zaproszeni do Pragi, gdzie 4 grudnia w siedzibie Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk zaprezentują swoje idee. Z grona finalistów Komitet Honorowy wyłoni jednego laureata.

Koordynatorem konkursu Dream Chemistry Award po stronie czeskiej jest prof. Pavel Jungwirth (IChOiB CzAN), po stronie polskiej – prof. Robert Hołyst (IChF PAN).

Zwycięzcą poprzedniej edycji Dream Chemistry Award jest dr Mircea Dincă z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w USA, zajmujący się katalizą związków chemicznych odgrywających istotną rolę we współczesnym przemyśle. Jego dalekosiężną wizją jest minimalizowanie kosztów energetycznych i środowiskowych związanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie rozwiązań inspirowanych przyrodą, zwłaszcza komórkami żywych organizmów, w których reakcje katalityczne zachodzą ze szczególnie dużą wydajnością.
Wykład laureata z 2015 roku można obejrzeć pod adresem:  https://www.youtube.com/watch?v=DiXgDU9s2uE.

Więcej o konkursie - http://www.dreamchemistryaward.org.