banner

 

Do 7.01.24 w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia można oglądać pierwszą monograficzną wystawę grupy Kościół Nihilistów - Trzy tysiące lat Kościoła Nihilistów.


kn1Kiedy narodził się Kościół Nihilistów? Wydawać by się mogło, że artystyczna formacja założona przez Justynę Baśnik, Pawła Baśnika i Jędrzeja Sierpińskiego oraz nieco później dokooptowaną Nikitę Krzyżanowską powstała w 2019 roku. Nic bardziej mylnego.

Kościół Nihilistów zawiązał się wieki temu, w czasach, kiedy antyk krzyżował się z katakumbowym okresem starochrześcijańskiej myśli. Przez stulecia objawiał się w pogańskich rytach, poruszał na marginesach społecznych, a także inspirował wolnomyślicieli, filozofów i artystów. Świadczą o tym liczne ślady, które zachowały się w formie przekazów, manuskryptów, rycin, artefaktów czy późniejszych obiektów już z „doby reprodukcji technicznej”. Ta parareligijna społeczność trwała niczym ciemna materia sztuki.

Wystawa jest pierwszym ujęciem monograficznym działalności Kościoła Nihilistów, próbującym ukazać sieć połączeń tego swoistego ekosystemu od jego zarania do dziś. Ekosystemu, który wytworzył swoje własne hierarchie wartości i sposoby obrazowania.

Nihilistyczne źródła od zawsze dążyły do stworzenia społeczności wykorzystującej aurę religijności po to, aby krzewić sceptycyzm wobec fundamentalistycznych doktryn. Do dziś kolejne wcielania i widma Kościoła, zacierając linearny żywot historii, tworzą alternatywny obieg sztuki dla wichrzycieli tego świata. Nie mamy hierarchii, nie mamy duchownych ani papieży. Są tylko bracia i siostry.kn3* * *

Kościół Nihilistów tworzy Justyna Baśnik, Paweł Baśnik, Nikita Krzyżanowska oraz Jędrzej Sierpiński. Funkcjonują oni jako parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria sztuki. Swoją aktywność łączą także z działaniami kuratorskimi, organizując wystawy oraz wspierając środowiska undergroundowe. Nieodłącznym elementem działań Kościoła Nihilistów jest dadaistyczny charakter przepełniony absurdem i ironią. W swoich pracach i wystawach tworzą dystopijny świat pełen postapokaliptycznych i transhumanistycznych koncepcji oraz fatalistycznych wizji przyszłości gatunku ludzkiego, które potencjalnie mogą się urzeczywistnić.

Justyna Baśnik (ur. 1992) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich. W swojej twórczości zajmuje się tematami związanymi z szeroko pojętym zjawiskiem postprawdy i mechanizmami jej powstawania. Posługując się estetyką pseudonaukową, stara się uwypuklić absurdalność różnego rodzaju teorii spiskowych i fundamentalistycznych przekonań religijnych. Współzałożycielka parareligijnej grupy artystycznej i galerii sztuki Kościół Nihilistów, kolektywu malarskiego Bezimienny oraz magazynu artystycznego Przemijam. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Paweł Baśnik (ur.1992) – absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2022 roku obronił pracę doktorską. Jego prace nawiązują do tematyki mortualnej, motywów historycznych i psychologicznych. W swoich najnowszych pracach porusza tematykę związaną z transhumanistycznymi koncepcjami nieśmiertelności oraz ich mitologicznymi i religijnymi korzeniami, stawiając pytania o genezę i granice cywilizacyjnego postępu. Współzałożyciel kolektywu malarskiego Bezimienny, parareligijnej grupy artystycznej i galerii sztuki Kościół Nihilistów oraz magazynu Przemijam. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

kn4Nikita Krzyżanowska (ur. 1995) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się ekspresyjnym, żywym malarstwem, które można sytuować na pograniczu ekspresjonizmu, abstrakcji i estetyki graffiti. Związana z wrocławską grupą Kościół Nihilistów oraz wrocławskim rapowym podziemiem Bad Trip. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Jędrzej Sierpiński (ur.1992) – absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W sowiej twórczości zajmuje się pograniczem sztuki cyfrowej oraz klasycznych mediów takich jak malarstwo i rzeźba. Współzałożyciel kolektywu malarskiego Bezimienny oraz parareligijnej grupy artystycznej i galerii sztuki Kościół Nihilistów. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
kurator wystawy - Piotr Lisowski

https://wozownia.pl/trzy-tysiace-lat-kosciola-nihilistow-pierwsza-wystawa-monograficzna/