banner


Do 26 stycznia 2014 można oglądać w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wystawę pn. Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku.

 

mocak1Na wystawie prezentowane są głównie prace wideo powstałe w ciągu ostatniego półwiecza. Ich autorami jest 47 artystów z 17 krajów europejskich. Różnorodność wypowiedzi artystycznych i tematów, które poruszają, ukazana jest w 12 rozdziałach, na które dzieli się wystawa: Sąd rozumu, Jesteśmy rewolucją, Podróż do Krainy Czarów, Ciemność w samo południe, Realia polityki, Niepewność wolności, 99 centów, Sto lat, Światy, w których można żyć, Inna przestrzeń, Samodoświadczenie – badając granice, Świat w naszych umysłach.


Prezentowane prace tworzą społeczno-polityczny krajobraz współczesnej Europy i problemów, z którymi się ona boryka. Wystawa stawia pytania o to, jak jednostka pragnie żyć, w jaki sposób próbuje rozliczyć się z historią, czy też jak zachowuje się w obliczu autorytarnych rządów. Pokazuje, jak artyści demaskują społeczne tabu. Odnosi się również do polityki rządów i ich obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu.

mocak2Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog. Autorami tekstów w nim publikowanych są: Zygmunt Bauman, Monika Flacke, Thorbjørn Jagland, Maria Anna Potocka.

Projekt został zainicjowany i jest koordynowany przez Deutsches Historisches Museum w Berlinie, w którym jesienią 2012 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę wystawy. Kolejne miały miejsce w Mediolanie (Palazzo Reale) i Tallinnie (Eesti Kunstimuuseum – Kumu Kunstimuuseum). W Krakowie prezentowana jest  nowa wersja projektu, w którym główną rolę odgrywają prace wideo, uzupełnione o fotografie.

Więcej -  http://www.mocak.pl/potrzeba-wolnosci