banner

>

>

>Śnieżka ze scenariuszem i w reżyserii Pabla Bergera to wyjątkowy film. Przede wszystkim – niemy i czarno-biały, zakwalifikowany do gatunku dramatu i fantasy, choć wykorzystano do stworzenia jego fabuły słynną baśń braci Grimm o królewnie Śnieżce i okraszono ją rytmami flamenco.


sniezka6Fabułę prawie każdy zna: dziewczynka o imieniu Carmen (Macarena García) przychodzi na świat, kiedy jej matka umiera. Jej ojciec, niegdyś sławny torreador, zaniedbuje córkę, ulegając złemu wpływowi nowej żony. Macocha (Maribel Verdú) nienawidzi dziecka i pewnego dnia postanawia je zabić. Dziewczynka zostaje jednak uratowana przez młodzieńca z kompanii karłów-cyrkowców, którzy przyjmują ją do swojej grupy i nazywają „Śnieżką”. Carmen idzie w ślady ojca i - z pomocą nowych przyjaciół – staje się mistrzynią corridy. Dowiaduje się o tym macocha i ponownie zamierza ją zabić. Prawie się to jej udaje...

Finał filmu jest zaskakujący, metaforyczny i wieloznaczny. Zawiera się w nim cały smak tego dzieła, którego fabuła oparta jest na jednoznacznych moralnych postawach dobra i zła. Stąd też forma filmu – nie tylko niemego (czyny, postępki mówią same za siebie, nie potrzeba tu słów), ale i czarno-białego nabiera nowej wymowy.

sniezka3Film, będący produkcją belgijsko-francusko-hiszpańską, uważany za hołd dla kina niemego i porównywany do wcześniejszego „Artysty”, zdobył już 32 nagrody, w tym 10 statuetek Goya (m.in. za najlepszy film i najlepszy scenariusz) oraz specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym w San Sebastian. Jest oficjalnym hiszpańskim kandydatem do Oscara.(al)


Śnieżka - scenariusz i reżyseria: Pablo Berger

>Belgia, Francja, Hiszpania 2012

Obsada: Macarena García, Maribel Verdú , Daniel Giménez Cacho , Ángela Molina

Premiera kinowa: 09 sierpnia 2013. Dystrybutor – Kino Świat.

>