banner


Ponad 500 plakatów mistrzów i początkujących twórców będzie można oglądać podczas 16. Salonu Plakatu Polskiego, który w Muzeum Plakatu w Wilanowie potrwa do 31 sierpnia 2013 r.


plakatTegoroczna wystawa towarzyszy obchodom 45-lecia Muzeum Plakatu w Wilanowie i jest wiodącą imprezą roku jubileuszowego Muzeum.

Salon Plakatu Polskiego to wystawa o ponad 30-letniej tradycji, jedna z najbardziej nieprzewidywalnych i demokratycznych prezentacji współczesnej sztuki graficznej. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne pozwala poznać najnowsze trendy w grafice użytkowej, prześledzić wyrażone w plakacie życie naszego kraju, a także zaobserwować narodziny nowych gwiazd tej sztuki. W tym roku 16. Salon Plakatu Polskiego to święto podwójne. Wystawa jest wiodącą imprezą jubileuszową Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w 2013 roku obchodzi 45. rocznicę istnienia.

Podczas 16. Salonu Plakatu Polskiego można podziwiać twórczość mistrzów gatunku, uznanych polskich artystów, a także prace młodych plakacistów i debiutantów. To swoiste połączenie klasyki i nowoczesności, doświadczenia i świeżości sprawia, że ekspozycja ma charakter eklektyczny, łączy w sobie wiele nurtów, inspirując do dalszej twórczości i poszukiwań.

„Otwarta forma wystawy, w ramach której każdy mógł zgłosić swoją pracę, czyni ją na wskroś demokratyczną i sprzyja udanym debiutom” mówi Rafał Nowakowski, komisarz wystawy. „Oglądać możemy wszystkie, spełniające założenia regulaminu dzieła, niepoddawane ocenie jury ani żadnej selekcji. To obiektywny przegląd polskiej sztuki plakatu. Przepojone barwami, awangardowymi pomysłami prace są plastyczną interpretacją najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat”.

Muzeum Plakatu w Wilanowie, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie jest pierwszym na świecie muzeum poświęconym sztuce plakatu. Oprócz organizacji wystaw, prowadzi także działalność wydawniczą. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 57 000 tytułów, z czego 33 000 obiektów to zbiór plakatów polskich. Muzeum Plakatu w Wilanowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

>