Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Zubożony uran - europejska powtórka?

Utworzono: środa, 22 marzec 2023 Anna Leszkowska

W Zatoce Perskiej w 1991 r. samoloty i czołgi USA odpaliły 860 tys. pocisków zawierających 290 ton uranu (dane Departamentu Obrony USA). Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, czołgi brytyjskie wystrzeliły tam 100 pocisków zawierających mniej niż 1 tonę uranu. Ile uranu użyto na Bałkanach – dokładnie nie wiadomo.
Początkowo NATO wypierało się stosowania tej broni, później przyznano, że istotnie, była ona użyta, by wreszcie podać (na zapytanie sekretarza generalnego ONZ), że w 1999 roku zrzucono na Serbię i Kosowo 31 tysięcy pocisków z ZU, co w przeliczeniu na uran wynosi 10,5 tony.

Czytaj więcej...

Właściciele, czyli film dla Polaków

Utworzono: piątek, 17 luty 2023 Anna Leszkowska


To wiadomo: pojawienie się w polskich kinach każdego czeskiego filmu przyciąga w ciemno liczną publiczność, zwłaszcza jeśli jest to komedia. Tak zapewne będzie w przypadku filmu Jiriego Havelki – Właściciele, który u nas wszedł na ekrany 17.02.23, o którym producenci napisali, iż jest to „komedia dla tych, którzy nigdy tego nie przeżyli, i dramat dla tych, którzy to przeżyli”.wlasciciele2

Czytaj więcej...

Nauka pierwszą ofiarą polityki rządu

Utworzono: czwartek, 16 marzec 2023 Anna Leszkowska

Nie trzeba było długo czekać na skutki prowadzonej polityki rządu w nauce. Po ogłoszeniu, iż na zbrojenia rząd przeznaczył 4% PKB, na stronie Narodowego Centrum Nauki pojawiła się informacja o regresie w finansowaniu badań podstawowych.

Czytaj więcej...

Skarpetki i onuce

Utworzono: środa, 15 luty 2023 Anna Leszkowska


W Pałacu Alexandrinum w Krubkach-Górkach odbyło się 9.02.23 kolejne Seminarium Aleksandryjskie. Jego tematem była wizja przyszłości stosunków polsko-rosyjskich, którą kształtują w istotnym zakresie wydarzenia ostatniego roku. Przyczynkiem do dyskusji była najnowsza książka prof. Witolda Modzelewskiego Katastrofa. Polska i Rosja 100 lat po Rapallo, będąca dziewiątym tomem z serii Szkice polsko-rosyjskie.

Czytaj więcej...

100 lat Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Utworzono: poniedziałek, 20 luty 2023 Anna Leszkowska

 

100 lat pta 1Polskie Towarzystwo Astronomiczne obchodzi stulecie swojego powstania. Zostało powołane na Zjeździe Astronomów Polskich w Toruniu w dniu 19 lutego 1923 roku.

Czytaj więcej...

Najpierw pałowanie, potem mobilizacja

Utworzono: sobota, 11 luty 2023 Anna Leszkowska

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak 26.01.23 skierował do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka pismo dotyczące grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Pismo dotyczy niemałej populacji naukowej w Polsce, zatem publikujemy jego treść:

Czytaj więcej...

DMC Firewall is a Joomla Security extension!