banner

Teraz ukraińscy naukowcy będą mogli dobrowolnie zrezygnować z wcześniej otrzymanych stopni naukowych – rząd Ukrainy bowiem zatwierdził już mechanizm dobrowolnej rezygnacji ze stopnia naukowego.


Minister oświaty i nauki Ukrainy Oksen Lisowoj, (docent, kandydat nauk filozoficznych), napisał na swoim blogu: „w środowisku akademickim dyplom oznacza wartość i wiarygodność, a także osiągnięcie, a nie zdobycie. Kultura postsowiecka nieco to wypaczyła, dlatego musimy skorygować i stworzyć nową kulturę cnót akademickich, w której będzie miejsce tylko dla prawdziwej, konsekwentnej nauki. Tak jak tylko wojsko ma prawo nosić mundury wojskowe, tak moim zdaniem tylko naukowcy powinni mieć stopnie naukowe ”.

Dodał, że jako pierwszy zastosował to prawo. „Napisałem odpowiedni wniosek i od wczoraj nie jestem już kandydatem naukowym. Nie zamierzam trzymać się formalnych statusów dla siebie. Prawdziwe czyny są o wiele ważniejsze. Kolejnym krokiem w tworzeniu nowej kultury cnót akademickich powinno być odpowiednie prawo, które wciąż jest finalizowane” – podsumował Lisowoj.

Autor informacji -Igor Szkapa, korespondent portalu "PolitNavigator" - zauważa, że za stopnie naukowe na Ukrainie przewidziane są dodatki do pensji i to rozwiązanie może być ukrytą próbą zmniejszenia dochodów naukowców.

Za: https://www.politnavigator.net/nasledie-sssr-na-ukraine-vvodyat-otkaz-ot-uchenykh-stepenejj.html