Moryto5 czerwca 2018 odszedł prof. Stanisław Moryto – wybitny artysta – kompozytor, organista, nauczyciel akademicki, organizator życia muzycznego, a przede wszystkim wspaniały człowiek.

W latach 2005 – 2012 był rektorem warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), z tego też okresu pochodzą wywiady Profesora udzielone Sprawom Nauki oraz Jego wypowiedzi na tematy związane z organizacją szkolnictwa artystycznego (Jestem zwolennikiem uczelni elitarnej, Ewangeliczna owieczka, Bez elit, bez kultury, Za dużo muzyki?, Rady rektora dla … rektora), pokazujące niebanalne poglądy Profesora na edukację, kulturę, sztukę, zmiany cywilizacyjne, także Jego wielką uczciwość, wierność ideałom i bezkompromisowość w sztuce i życiu.
Temperament polemiczny, odwaga cywilna, szerokie horyzonty i otwartość na świat i ludzi, a przy tym pogoda ducha i ogromne poczucie humoru dopełniają obrazu Profesora - wielkiego humanisty, którego wyrazista osobowość robiła wrażenie na wszystkich, którzy mieli szczęście Go poznać. Cześć Jego pamięci!
Anna Leszkowska