Kto uratuje lubuskie Carcassonne?

Utworzono: czwartek, 09 lipiec 2009 Drukuj E-mail

Polskich odpowiedników francuskiego Carcassonne - okazaÅ‚ych Å›redniowiecznych fortyfikacji obronnych - jest kilka, ale w województwie lubuskim tylko fortyfikacje w Strzelcach KrajeÅ„skich, leżących na starym szlaku łączÄ…cym Berlin z Królewcem, mogÄ… w peÅ‚ni zasÅ‚ugiwać na tÄ™ nazwÄ™. Choćby dlatego, że zachowaÅ‚y siÄ™ niemal w peÅ‚nym obwodzie i sÄ… najlepiej zachowane w regionie.

 

W skÅ‚ad zespoÅ‚u Å›redniowiecznych fortyfikacji obronnych wchodzÄ… mury miejskie z drugiej poÅ‚owy XIII w. wraz z BramÄ… MÅ‚yÅ„skÄ… i BasztÄ… WiÄ™ziennÄ…. Mury byÅ‚y i sÄ… potężne - dÅ‚ugie na prawie 1700 m i wysokie na 8 m. Obwarowania, z których zachowaÅ‚o siÄ™ obecnie okoÅ‚o 70 %, zbudowane zostaÅ‚y z gÅ‚azów narzutowych o różnej wielkoÅ›ci. Z 38 baszt Å‚upinowych, umiejscowionych w murach, do dnia dzisiejszego pozostaÅ‚o 36. W basztach znajdujÄ… siÄ™ strzelnicze otwory szczelinowe, co Å›wiadczy o ich obronnym charakterze. Baszta WiÄ™zienna, zwana także BasztÄ… Czarownic, jest integralnÄ… częściÄ… murów obronnych. Baszta pochodzi z XIV w. i jest zbudowana z gÅ‚azów narzutowych i cegÅ‚y. Obok Baszty WiÄ™ziennej, integralnÄ… częściÄ… Å›redniowiecznych fortyfikacji obronnych jest także Brama MÅ‚yÅ„ska, zwana też BramÄ… DrezdeneckÄ… lub BramÄ… WschodniÄ…. Czterokondygnacyjna Brama pochodzi z XV w., jest zbudowana z cegÅ‚y i posiada ostroÅ‚ukowy przejazd.

Strzelce.jpgCzy mury runÄ…?

Mury z BramÄ… i BasztÄ… (wpisane do rejestru zabytków w 1979 r.) sÄ… nie tylko chlubÄ… miasta, ale i jego wielkÄ… atrakcjÄ… turystycznÄ…, planowanÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci jako ważny obiekt miejskiego szlaku historycznego. Obecnie fortyfikacje sÄ… pozbawione caÅ‚kowicie funkcji użytkowej, narażone na niszczenie. WymagajÄ… remontu, adaptacji do potrzeb turystyki i kultury, opieki. JeÅ›li nie podejmie siÄ™ natychmiastowych dziaÅ‚aÅ„ konserwatorskich - część wschodnia murów może siÄ™ lada moment zawalić, groźba uszkodzenia wisi też nad jednÄ… z wież, która już siÄ™ odchyla od pionu. Konieczne jest także zagospodarowanie terenu wokóÅ‚ nich - stworzenie szlaku spacerowego z małą architekturÄ…, wywÅ‚aszczenia wÅ‚aÅ›cicieli dziaÅ‚ek, na których obecnie straszÄ… koszmarne blaszane garaże, zrewitalizowania co najmniej jednego zabytkowego budynku, w którym ma powstać muzeum, itp.

WÅ‚adze Strzelec KrajeÅ„skich przygotowaÅ‚y dokumentacjÄ™ projektowÄ…, uzyskaÅ‚y wszelkie pozwolenia oraz przygotowaÅ‚y i zÅ‚ożyÅ‚y dwa wnioski dotyczÄ…ce finansowania inwestycji: pierwszy - w 2008 r. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe", na I etap renowacji murów (obejmujÄ…cy konserwacjÄ™ 1/4 najbardziej zagrożonej caÅ‚oÅ›ci) czyli na ok. 1,2 mln zÅ‚ (caÅ‚kowita wartość projektu - 2.453.175 zÅ‚.). Drugi wniosek zÅ‚ożono w 2009 r. do UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa Lubuskiego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wnioskujÄ…c o 6,2 mln zÅ‚ (koszt caÅ‚kowity projektu to 10,4 mln zÅ‚). Liczono, że dziÄ™ki temu wsparciu uda siÄ™ przeprowadzić renowacjÄ™ caÅ‚oÅ›ci murów wraz z odbudowÄ… zawalonych baszt, nadbudowÄ… tarasów na niektórych basztach i utworzeniem ciÄ…gu pieszego wzdÅ‚uż wewnÄ™trznej części murów. Niestety, oba wnioski nie zostaÅ‚y zakwalifikowane do realizacji, choć sÄ… to jedyne w województwie Å›redniowieczne mury zachowane niemal w caÅ‚oÅ›ci .

Koszt caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia rewitalizujÄ…cego Å›redniowieczny zabytek to prawie 13 mln zÅ‚, czyli ok. 30% budżetu gminy Strzelce KrajeÅ„skie. Zatem - nie do udźwigniÄ™cia przez samych tylko obywateli lubuskiego Carcassonne. Nawet w dÅ‚uższym czasie (projekty zakÅ‚adaÅ‚y rewitalizacjÄ™ zabytku w czterech etapach - do 2020 roku). JeÅ›li wiÄ™c dla lubuskiego Carcassonne nie przyjdzie pomoc finansowa - część murów runie, a to pociÄ…gnie za sobÄ… zniweczenie szans na rozwój miasta (i gminy) - stojÄ…cego przede wszystkim tym unikatowym zabytkiem.{mospagebreak}

Ratujmy historię Słowian

PoczÄ…tki osadnictwa w Strzelcach KrajeÅ„skich siÄ™gajÄ… VII w. i zwiÄ…zane sÄ… z pomorskim plemieniem SÅ‚owian. W okresie tworzenia siÄ™ polskiej paÅ„stwowoÅ›ci, osada okreÅ›lana jako Strzelcze, peÅ‚niÅ‚a ważnÄ… rolÄ™ na pograniczu Polski i Brandenburgii. We wczesnym Å›redniowieczu należaÅ‚a na przemian do skonfliktowanych dzielnic, to znaczy Pomorza i Wielkopolski. Usytuowanie osady na szlaku biegnÄ…cym wzdÅ‚uż dolnej Warty i Noteci powodowaÅ‚o narażenie ziemi strzeleckiej na czÄ™ste najazdy i ataki ze strony książąt brandenburskich. Najazdy te szczególnie nasiliÅ‚y siÄ™ po zawÅ‚adniÄ™ciu przez BrandenburgiÄ™ w 1452 r. ziemi lubuskiej i przemianowaniu jej na NowÄ… MarchiÄ™ (Neumark), okreÅ›lanÄ… też jako WschodniÄ… BrandenburgiÄ™.

lubuskie1.jpgPoczÄ…tkowo osada otoczona byÅ‚a drewniano-ziemnymi umocnieniami. W II poÅ‚. XIII w. osada zostaÅ‚a przyłączona do Brandenburgii wskutek małżeÅ„stwa margrabiego brandenburskiego Konrada z księżniczkÄ… wielkopolskÄ… KonstancjÄ…. Tym sposobem książę wielkopolski, PrzemysÅ‚ I, wydajÄ…c swojÄ… córkÄ™ za margrabiego brandenburskiego, próbowaÅ‚ zaprowadzić pokój na pograniczu Brandenburgii i Wielkopolski. Konstancja jako posag wniosÅ‚a ziemiÄ™ santockÄ… (bez Santoka), w tym również ziemiÄ™ strzeleckÄ…, należącÄ… wówczas do kasztelanii santockiej, wraz z osadÄ… Strzelcze. PomiÄ™dzy rokiem 1272 a 1286 margrabia Konrad zaÅ‚ożyÅ‚ w miejscu dotychczasowej osady Å›redniowieczne miasto na prawie brandenburskim, które zostaÅ‚o otoczone murami - zachowanymi do tej pory. Umieszczone w murze baszty strzelnicze powodowaÅ‚y, że staÅ‚o siÄ™ ono twierdzÄ… trudnÄ… do zdobycia. Ówczesne Strzelce - zasiedlane przede wszystkim osadnikami z głębi Niemiec - rozciÄ…gaÅ‚y siÄ™ na powierzchni ok. 24 ha.

Prawdopodobnie od nazwiska zasadźcy, miasto zostaÅ‚o nazwane Friedeberg. Pierwsza informacja pisemna o Friedebergu pochodzi z 1286 r. i dotyczy lokalizacji klasztoru cystersów w nieodlegÅ‚ym Marienwalde (obecnie Bierzwnik). W latach 1402-1454 miasto należaÅ‚o do zakonu krzyżackiego, a w 1433 r. zostaÅ‚o zniszczone wskutek najazdu czeskich husytów, którzy dokonujÄ…c podkopu pokonali obwarowania miasta. Po odbudowie ze zniszczeÅ„, od 1454 r., miasto byÅ‚o pod jurysdykcjÄ… elektorów brandenburskich. W I poÅ‚. XVI w. staÅ‚o siÄ™ silnym oÅ›rodkiem reformacji, co spowodowaÅ‚o konfiskatÄ™ dóbr koÅ›cioÅ‚a katolickiego na rzecz miasta i powiÄ™kszenie jego posiadÅ‚oÅ›ci. Od XVII w. do poczÄ…tku I poÅ‚. XIX w. miasto podupadÅ‚o wskutek wojny trzydziestoletniej, wojny siedmioletniej, wojen napoleoÅ„skich oraz wyniszczajÄ…cych kontrybucji wojennych. Nie bez znaczenia byÅ‚y też wystÄ™pujÄ…ce w tym czasie liczne epidemie i pożary. {mospagebreak}

lubuskie2.jpg W XIX w. nastÄ…piÅ‚ ponowny rozwój gospodarczy miasta. PrzyczyniÅ‚a siÄ™ do tego m. in. kolonizacja należących do miasta terenów poÅ‚ożonych w pradolinie Noteci. W II poÅ‚. XIX w. powierzchnia miasta przekraczaÅ‚a 5 tys. ha. RozwijaÅ‚ siÄ™ handel, rzemiosÅ‚o i drobny przemysÅ‚, a w szczególnoÅ›ci produkcja sukna . ByÅ‚o to zwiÄ…zane m .in. z usytuowaniem miasta na szlaku handlowym wiodÄ…cym z Poznania do Szczecina. W 1832 r. Friedeberg staÅ‚ siÄ™ siedzibÄ… landratu, czyli powiatu. Od tego czasu nastÄ™powaÅ‚ w mieÅ›cie rozwój instytucji publicznych i obiektów użytecznoÅ›ci publicznej, powstaÅ‚a także (w 1842 r.) drukarnia. W poÅ‚owie XIX w. przez tereny miejskie zostaÅ‚ przeprowadzony odcinek Pruskiej Kolei Wschodniej. ByÅ‚a to linia kolejowa o dÅ‚ugoÅ›ci ok. 740 km, łączÄ…ca Berlin z Królewcem. Z uwagi na niekorzystne uksztaÅ‚towanie terenu, odcinek kolei przebiegaÅ‚ w odlegÅ‚oÅ›ci 6 km od Friedebergu, przez miejscowość Neu Mecklenburg (obecnie Zwierzyn). Dlatego miasto w 1897 r. wÅ‚asnym staraniem wybudowaÅ‚o odcinek tzw. maÅ‚ej kolei, który połączyÅ‚ te dwie miejscowoÅ›ci. Miasto rozwijaÅ‚o siÄ™ nadal dynamicznie na poczÄ…tku I poÅ‚. XX w. W czasie II wojny Å›wiatowej we Friedbergu istniaÅ‚ przymusowy obóz pracy. W wyniku wojny miasto zostaÅ‚o zniszczone prawie w 80 %. W 1945 r. Friedeberg znalazÅ‚ siÄ™ w granicach powojennej Polski jako Strzelce KrajeÅ„skie.



















 

oem software Odsłony: 3086
Our website is protected by DMC Firewall!