banner

Skończyły się drugie już warsztaty „DNA - Encyklopedia Życia". Ta ogólnopolska poświęcona biotechnologii impreza (której patronuje m.in. nasza redakcja), podobnie jak dwa lata temu, cieszyła się dużym zainteresowaniem - ocenia się, że uczestniczyło w niej (w całej Polsce) około czterech tysięcy osób.

  W Warszawie na SGGW odbyły się wykłady dotyczące biologii syntetycznej, poznawania genomu ludzkiego, żywności GM, klonowania zwierząt czy terapeutycznego zastosowania komórek macierzystych. W każdym uczestniczyło około 150 osób. Do pokazów i eksperymentów przygotowano 23 stanowiska, na których można było m.in. izolować własne DNA, wykonywać preparaty mikroskopowe z własnych komórek, oglądać świecące bakterie i niebieskie pomidory.

Na wrocławskim Rynku natomiast 4 kwietnia stanęło „Miasteczko biotechnologiczne". Przez cały dzień odwiedzali je ciekawi badań kryminalistycznych z wykorzystaniem analizy DNA, smaku żywności wyprodukowanej dzięki metodom biotechnologicznym, czy poznania podstawowych technik używanych w laboratorium biologii molekularnej.

{mosimage}


Na brak zainteresowania nie mogli narzekać również studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii w Gdańsku, którzy przygotowali wykłady o diagnostyce molekularnej, GMO i testach na zwierzętach oraz liczne stanowiska, na których goście mogli spróbować jadalnych sinic, obejrzeć je w powiększeniu oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o badaniach prowadzonych nad HCV. Dużą popularnością cieszyły się też prezentacje o nowotworach i terapii fotodynamicznej - do obejrzenia były preparaty histologiczne zdrowych tkanek oraz nowotworów.


Warsztaty „DNA - Encyklopedia życia" odniosły też duży sukces w Poznaniu, gdzie 3 kwietnia młodzież od samego rana tłumnie przybywała do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, by dowiedzieć się, czym zajmuje się cytogenetyka, na czym polega zapłodnienie in vitro, jak wykorzystuje się technikę PCR w diagnostyce i kryminalistyce oraz żeby zobaczyć, jak wyglądają owadożerne rośliny. Również liczne grono uczestników przyciągnęła w sobotę możliwość zwiedzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii.


W Lublinie przez dwa dni trwania Warsztatów uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych pokazach i wykładach przygotowanych przez cztery uczelnie - Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata "In vitro - seksmisja XXI wieku?". Na pokazach można było się dowiedzieć co „mieszka" w jogurcie, jak wykrywa się białka, jak biotechnologię wykorzystuje się w przemyśle oraz jak izoluje się DNA z roślin czy bakterii. Dużo miejsca poświęcono również technikom analitycznym stosowanym w medycynie sądowej - w ramach imprezy odbyła się między innymi projekcja filmu „Medycyna sądowa od środka".


Każde z miast przygotowało własny oryginalny program, dający przegląd zarówno dotychczasowych osiągnięć biotechnologii, jak i perspektyw tej dziedziny i aktualnie prowadzonych badań. Jak się okazuje, jesteśmy otwarci na biotechnologię, co dopinguje do organizowania następnych takich imprez, do których może przyłączy się więcej ośrodków akademickich?

Joanna Szlichcińska

oem software