Kobiety i władza w czasach dawnych

Utworzono: środa, 27 styczeń 2016 js Drukuj E-mail

Kobiety i władza w czasach dawnych to książka pod redakcją Bożeny Czwojdrak i Agaty A. Kluczek wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w serii Historia.


kobietyZamieszczone w książce studia wielu autorów z różnych ośrodków naukowych pokazują rolę kobiet w nieopisanym dotąd obszarze ich aktywności - obszarze władzy, przy czym studia te dotyczą czasów dawnych.

Rozważane w pracy liczne indywidualne przypadki osadzone w starożytności, średniowieczu, ale i czasach nowożytnych pokazują polityczne zaangażowanie poszczególnych kobiet i ich rolę w historii.
W 25 tekstach znalazły się opisy działalności tak sławnych kobiet jak Messalina,  Elżbieta Rakuszanka, królowa Krystyna, czy Maria Kazimiera. Ale nie zabrakło innych, mniej znanych, jak Mirosława – księżna pomorska, Zoe (czwarta żona Leona VI Filozofa), czy Antonina (żona Belizariusza).

Szkice składające się na „rzecz o kobietach i sprawach publicznych” dotyczą zresztą nie tylko ich życiorysów, ale i roli, jaka odegrały w życiu monarchów (Zygmunt August), ich obecności w kultach oraz organizowaniu życia społecznego, a także ich twórczości. 

Studia tworzące tom zostały ujęte w porządku chronologicznym, pokazującym ponadczasowość aspiracji kobiet do udziału we władzy, ale i wykorzystywania ich do pozyskania władzy – pisze we Wstępie Agata A. Kluczek. Choć szkice te są „gęste” od faktów, poszerzeniem wiedzy w nich zawartej są również bogate przypisy oraz niezwykle obszerna bibliografia zamieszczona na końcu książki.(js)
 

 

Kobiety i władza w czasach dawnych, red. Bożena Czwojdrak, Agata A. Kluczek, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2015, s.473, cena 44 zł (+VAT)

Odsłony: 1314
DMC Firewall is a Joomla Security extension!