Blisko 20 tys. uczestników, ponad 60 wykładów, spotkań i imprez towarzyszących, w których uczestniczyli wybitni naukowcy, eksperci,  publicyści, przedstawiciele świata kultury i sztuki, podróżnicy, znani działacze sportowi i przedstawiciele sił zbrojnych – w Dąbrowie Górniczej zakończył się właśnie XI Festiwal Nauki.

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej to jedna z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Tegoroczną edycję zainaugurował wykład pt. „Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast”, który wygłosił  prof.  Antoni Tajduś. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. podróżniczka Elżbieta Dzikowska, były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Antoni Piechniczek,  współzałożyciel elitarnej jednostki wojskowe GROM gen. Roman Polko, redaktor Jacek Żakowski, a także wybitni  eksperci prof. Roberto Kaplan, prof. Jerzy Nikitorowicz, prof.  Bogdan Dolnicki.

- Festiwal Nauki to cykliczne wydarzenie, podczas którego chcemy przełamywać stereotypy dotyczące hermetycznego języka i środowiska nauki. Pokazujemy, że nauka może być przyjemna, pożyteczna, dostępna dla każdego, jeśli tylko zostanie podana w odpowiedni sposób. Chcemy mówić o ważnych sprawach, które nas otaczają w sposób zrozumiały dla wszystkich, pokazać ludzi wybitnych, czyniących dużo dobrego w sferze nauki w skali nie tylko naszego regionu, ale też kraju i świata – mówiła prof. nadzw. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, który od 9 lat aktywnie wspiera organizację wydarzenia, podkreśla, że jedenasta edycja Festiwalu Nauki to dowód na to, że inicjatywa była „strzałem w dziesiątkę”. – Obserwuję, że wykłady i spotkania w ramach Festiwalu cieszą się sporym zainteresowaniem, tych którzy łakną wiedzy, chcą poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć to, co dotąd było dla nich zagadką – zauważył współorganizator wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia, już po raz jedenasty, była Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej.