W dniach 23-29.03.2015 w Dąbrowie Górniczej odbędzie się XI Festiwal Nauki, którego głównymi organizatorami są Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Dla miłośników nauki, entuzjastów podróży i różnych kultur, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, zakorzenionych w tradycji i historii, literatów amatorów i dla wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą, organizowany jest już po raz 11 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej, której głównym organizatorem jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Festiwal, zainicjowany w 2005 r., co rok przeistacza niespełna 130- tysięczną Dąbrowę Górniczą w tętniące życiem miasto nauki, w którym przez 7 dni prowadzone są dyskusje światowej sławy naukowców, debaty społeczno-kulturalne, organizowane spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty  i wykłady naukowe.

Wśród gości tegorocznego festiwalu znajdą się m.in. dr ks. Mikołaj Dziewiatowski, Elżbieta Dzikowska, prof. Roberto Kaplan, prof. Zbyszko Melosik, prof. Janusz Morbitzer, prof. Andrzej Radziewicz-Winnicki, Antoni Piechniczek, prof. Marek S. Szczepański, prof. Antoni Tajduś, Jacek Żakowski.

11 Festiwal Nauki zainauguruje wykład prof. Antoniego Tajdusia pt. „Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast”, który zostanie wygłoszony 25 marca o godz. 10.00 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wśród najciekawszych tematów tegorocznych spotkań festiwalowych znalazły się m.in.: „Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków”,  „Naturalny lider czy despota? O stylach kierowania zespołem”, „Body language at work”, „Edukacja medialna wyzwaniem społecznym XXI wieku”, „Zrozumieć odmienność - o znaczeniu różnic kulturowych w życiu człowieka”, „Zagłębiowska Wieża Babel - rzecz o mniejszościach narodowych i religijnych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego”, „Dokąd zmierza współczesny świat?”, „25 lat samorządu terytorialnego”, „Monitoring pracowników przy wykorzystaniu nowoczesnych metod kontroli elektronicznej”, „Kultura popularna i tożsamość młodzieży”, „Kobiety w edukacji i na rynku pracy”, „Kambodża – eksperyment totalnej rewolucji, 1970-1979”, „Pierwiastek z liczby ujemnej – o potędze liczb zespolonych”, „Autokreacja - czyli o trudnej sztuce tworzenia samego siebie”, „Nowoczesne architektury sieci i rozproszonych systemów komputerowych. Klastry, chmury, kontenery”, czy „Globalna sieć terrorystyczna”.

Zainteresowanych praktycznymi aspektami nauki i kultury organizatorzy festiwalu zapraszają na warsztaty: „Pomiędzy wizerunkiem a zwierciadłem – warsztat adresowany do kobiet w każdym wieku”, „Mogę wszystko, czyli praca z ograniczającymi nas przekonaniami (Poskramianie Gremlina)”, „Jak skutecznie walczyć ze stresem? – trening antystresowy”, Filcowanie krok po kroku – warsztaty artystyczne dla dorosłych, „Szkło artystyczne – warsztaty dla dorosłych”, „Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium”, „Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba”, „Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci”, recital „Ballads with Soul”. Zaplanowano też wydarzenia sportowe: grę miejską, trening biegowy, trening tenisa ziemnego.

Nowością tegorocznego Festiwalu jest projekt dedykowany dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje na zamówienie”. Celem „Lekcji na zamówienie” jest rozszerzenie programu kształcenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych i medycznych. Prowadzący zajęcia to pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z wieloletnim stażem i doświadczeniem w kontaktach z młodzieżą. Gwarantują oni przystępną, interesującą i praktyczną formę zajęć. Projekt jest bezpłatny.

Wśród partnerów 11 Festiwalu Nauki znalazły się m.in. następujące instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Zespół Szkół Nr 1 im. Z O Białego w Dąbrowie Górniczej.

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki