Rozstrzygnięto IX krajowy konkurs na rozwiązanie innowacyjne opracowane przez młodych wynalazców „Młody Wynalazca 2014", zorganizowany przez Fundację Haller pro Inventio we współpracy z firmą Eurobusiness-Haller.

Do  konkursu zakwalifikowano 13 prac. W ocenie zgłoszonych rozwiązań komisja – pod przewodnictwem dr inż. Krzysztofa Biernata – uwzględniła takie kryteria jak: poziom innowacyjności,  zapotrzebowanie na produkt, przewidywane efekty zastosowania, zaawansowanie rozwiązania, możliwości wdrożenia oraz sposób prezentacji i kompletność nadesłanych opracowań.

Po przeanalizowaniu zakwalifikowanych prac, komisja przyznała następujące oceny:

I miejsce za rozwiązanie:  "Badania nad zastosowaniem infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka". Autor: Katarzyna Chrapko (uczennica Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku; 14 lat)

II miejsce za rozwiązanie: "Smart mirror. Inteligentne lusterka automatycznie kompensujące zmianę pozycji motocyklisty". Autor: Bartosz Ambrożkiewicz (uczeń Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu; 19 lat)

III miejsce ex aequo za rozwiązania:

1."Neurognet. Sztuczne sieci neuronowe w pomocy człowiekowi ". Autor: Petros Psyllos (technik elektronik, absolwent Zespołu Szkół Elektrycznych im. Prof. J. Groszkowskiego w Białymstoku; 20 lat)

2.  "Zatrzymaj się i… żyj, czyli bezpieczny przejazd". Autor: Jakub Zyngier (absolwent Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Połańcu; 16 lat)

oraz

Wyróżnienie za rozwiązanie: "Appliance Guard". Autorzy: Joachim Jakubas, Tomasz Dziedzic, Mikołaj Forkasiewicz (uczniowie Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu; 19 lat)

Projekty, które uzyskały I i II miejsce zostaną zaprezentowane na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” w Brukseli 13-15 listopada2014. Prace, które uzyskały I,II,III miejsce oraz wyróżnienie zostaną zaprezentowane na Giełdzie wynalazków nagrodzonych w 2014 r. na Światowych Targach Wynalazczości w lutym 2015 w Warszawie.

Więcej - http://haller.pl/pl/oferta/konkursy-wynalazczosci/mlody-wynalazca/mlody-wynalazca-2014.html