banner

 

Nauka języka czeskiego od jesieni 2015 r. będzie łatwiejsza – powstaje nowa strona internetowa do nauki czeskiego dla obcokrajowców.


 

Uniwersytet Masaryka w Brnie we współpracy z partnerami z Czech i innych krajów  (Republiki Słowackiej, Austrii, Niemiec i Polski) tworzy stronę internetową do nauki języka czeskiego dla obcokrajowców - także dla tych, którzy pracują w Czechach, lub którzy chcą się uczyć drugiego (po języku polskim) najczęściej używanego języka zachodniosłowiańskiego.

Chociaż fakt, że strona mluvtecesky.net  będzie nastawiona na naukę języka czeskiego medycznego ucieszy szczególnie studentów medycyny, strona nie będzie się ograniczała tylko do tej dziedziny. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie - drugim co do wielkości uniwersytecie w Republice Czeskiej - studiuje obecnie 6942 zagranicznych studentów. Dlatego Centrum Językowe Uniwersytetu Masaryka (CJV MU) zdecydowało się poszerzyć materiały dydaktyczne.
 

Do udziału w projekcie CZKey („Klucz do czeskiego”) razem ze Słowakami i Austriakami został zaproszony również  Uniwersytet Śląski w Katowicach, będący jedną z kilku instytucji w Polsce, w której uczy się języka czeskiego. Każdego roku coraz więcej studentów jest zainteresowanych studiami bohemistycznymi  - na pozostałych polskich uniwersytetach studiują setki Polaków, którzy wiedzą, że láska (miłość) nie oznacza laski. Nawet problemy z „fałszywymi przyjaciółmi” nie zniechęcają ich do czeskiego, zwłaszcza że wielu studiujących język czeski wiąże z nim swoje plany zawodowe.
 

Obcokrajowcy przyjeżdżają do Republiki Czeskiej z różnych powodów - najczęściej jako studenci, pracownicy lub partnerzy handlowi, ale także jako partnerzy w małżeństwach mieszanych. Posługiwanie się językiem czeskim jest szczególnie ważne dla osób, które decydują się opuścić tzw. „expat bubble”, czyli towarzystwo obcokrajowców, i przestają używać światowego języka jako pośrednika w komunikacji z gospodarzami.
 

Inspiracją dla projektu CZKey była inicjatywa słowackiego partnera Edukácia@Internet, który stworzył podobną stronę internetową do nauki języka słowackiego Slovake.eu. Jest ona promowana za granicą przez słowackie ambasady. Podobny charakter ma również strona mluvtecesky.net, o istnieniu której zostały poinformowane czeskie ambasady. W pracach nad tworzeniem zawartości wzięło udział Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Czeskiego Jako Obcego (Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka) oraz Fachhochschule Burgenland w Eisenstadt.
 

Mluvtecesky.net powstaje przy wsparciu unijnego programu Leonardo da Vinci jako jedyny kurs języka czeskiego dla obcokrajowców on-line opracowany w wielu językach: angielskim, niemieckim, polskim, słowackim i oczywiście czeskim. Niekomercyjny portal tworzony jest przez niemieckiego partnera - Studio GAUS. Uruchomienie zaplanowano na lato przyszłego roku. Nie jest wykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne wersje językowe strony.