banner


Naukowcy i przedsiębiorcy ze Śląska w marcu br. utworzyli Śląski Klaster Nano.



Śląski Klaster Nano to wspólna inicjatywa kilku instytucji. W prace nad jego powołaniem włączył się Urząd Miejski Katowice, Uniwersytet Śląski, Instytut Metali Nieżelaznych, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii IZTECH oraz Fundacja Nanonet.

Do współpracy twórcy klastra zaprosili 14 firm, zajmujących się pracą nad innowacyjnymi technologiami. Ta lista będzie jeszcze poszerzana, już teraz trwają rozmowy z kolejnymi przedsiębiorstwami zainteresowanymi udziałem w tym projekcie.


Misją powołanej w marcu br. organizacji jest stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego Śląska. Członkowie klastra chcą też m. in. wspólnie pozyskiwać fundusze na rozwój nowoczesnych technologii oraz badań w dziedzinie nano, a także usprawniać mechanizmy pracy współpracy między biznesem a nauką oraz instytucjami publicznymi.


W prace nad rozwojem klastra włączyło się też Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Eksperci oraz naukowcy Departamentu Nanotechnologii spółki będą doradzać członkom Śląskiego Klastra Nano w zakresie komercjalizacji wiedzy. Podzielą się też doświadczeniami spółki w zakresie kreowania współpracy na styku nauki i biznesu.

Departament Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ zajmuje się realizacją badań nad technikami i metodami tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych.

Badania pozwolą uzyskać materiały o nowych lub ulepszonych właściwościach fizykochemicznych.
Obecnie Departament realizuje szeroko zakrojony program badawczy zatytułowany „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” – NanoMat. Zakres badań prowadzonych w projekcie obejmuje nanoinżynierię, nanomateriały i nanotechnologię.


Jego zakres to m.in.:

- nanostruktury półprzewodnikowe dla optoelektroniki, mikroelektroniki i sensoryki,

- struktury światłowodowe do zastosowań w metrologii optycznej i telekomunikacji,

- materiały polimerowe i kompozytowe dla elektrotechniki i bioinżynierii, oparte o nanotechnologie nowoczesne metody gromadzenia i przetwarzania energii,

- technologie mikroobróbki materiałów wspomaganej laserowo,

- wykorzystanie technologii zol-żelowych do otrzymywania nanomateriałów dla biosensoryki, biologii i ochrony zdrowia.

Opracowane przez Departament technologie będą wdrażane w spółkach technologicznych i firmach typu spin-off.