Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd – to tytuł książki Tomasza Rożka, którą wydało wydawnictwo WAB.

NaukaTomasz Rożek jest dziennikarzem naukowym i to takim, który doskonale wie, co czytelnikom sprawia największy kłopot w zrozumieniu zjawisk, odkryć, wynalazków. Wie też, jak wyjaśniać i popularyzować trudne zagadnienia czytelnikom w różnym wieku, nawet bardzo młodym.
Książka, jaką napisał jest właśnie przykładem znakomitej popularyzacji. We wstępie pisze o niej: „Napisałem książkę dla dorosłych, którzy chcą poznawać świat tak, jak to robią dzieci./.../ Napisałem książkę dla dzieci, które chcą być traktowane jak dorośli – poważnie. Chcą, by ktoś udzielił im odpowiedzi. Każdy rozdział tej książki składa się z tekstu głównego, w którym staram się możliwie szeroko wyjaśnić opisywane zagadnienie, z ciekawostek i z dialogu dwójki dociekliwych dzieci z Profesorem. /.../ Każdy rozdział uzupełniłem też o doświadczenie. Można je z łatwością przeprowadzić za pomocą przedmiotów, które prawie każdy ma w domu”.

Wyszła książka bardzo interesująca – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy wiele z tego, czego uczyli się w szkole już zapomnieli. Jej walorem jest nie tylko ładna polszczyzna (o co dzisiaj niełatwo), ale szata graficzna oraz wygodny format i odpowiedni papier, zachęcające do sięgania po książkę. Autorami ilustracji są Aleksandra Nałęcz-Jawecka i Tomasz Kędzierski, którzy wykorzystali i zdjęcia, i rysunki i typografię do zaciekawienia czytelników treścią.

Jest to więc książka na wskroś nowoczesna, książka-przyjaciel i to mądry. Taki, który wyjaśni co to jest kolor, dźwięk, temperatura, jak się usuwa brud, jak stawia zamki z piasku i gdzie w kuchni chowa się nauka. Ale to tylko część spraw, o jakich pisze autor w 15 rozdziałach i o jakich w gruncie rzeczy przeciętny Kowalski i syn Kowalskiego wie jednak niewiele...(am)

Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Tomasz Rożek, Wydawnictwo WAB, s.319, Warszawa 2012, cena 39,90 zł.