top
logo

Wydane numery

  • 142.jpg
  • 157.jpg
  • 121.jpg
  • 138a.jpg
  • 146.jpg
  • 160.jpg
  • 144.jpg
  • 141.jpg
  • 122.jpg
  • 164.jpg

zobacz także

polska akademia nauk

PTE

racjonalista pl

polskie stowarzyszenie racjonalistów

nasza strona na facebook

Licznik odwiedzin

2789410
Home Archiwum Działy wyd. elektron. Recenzje (el) Patologia transformacji, czyli IV rozbiór Polski


uwaga ! wszelkie przedruki wyłącznie za zgodą redakcji

Patologia transformacji, czyli IV rozbiór Polski PDF Drukuj Email
Recenzje (el)
Wpisany przez lb   
poniedziałek, 30 kwietnia 2012 18:54


Patologia-transformacjiWydawnictwo Poltex wydało interesującą książkę Witolda Kieżuna – Patologia transformacji.


Jest to kolejna pozycja wydawnicza – po wydanej rok temu www.polskatransformacja.pl Tadeusza Kowalika – opisującą wydarzenia lat 80. i 90. w Polsce, acz z nieco innej perspektywy i obejmująca nieco inny zakres tematyki.

Jej autor, prof. Witold Kieżun, jest bowiem specjalistą od organizacji i zarządzania, stąd w książce opisuje wydarzenia zmiany ustroju nie tylko od strony polityki, ale i organizacji państwa. Pokazuje także fatalne skutki w obszarze zarządzania państwem, jakie przyniosła zmiana ustrojowa.


Jak sam podaje we wstępie – książka jest poświęcona idei pokazania negatywnej, patologicznej strony procesu renesansu kapitalizmu w Polsce na tle światowej, agresywnej gry międzynarodowego kapitału ery neoliberalizmu.
Część pierwsza to teoretyczne rozważania nad istotą patologii organizacji w świetle naukowej literatury.

Część druga jest relacją kolejnych form procesu kształtowania się postaw społeczeństwa polskiego w, bez mała 45-letnim, okresie rządów komunistycznych i światowej sławy fenomenu etosu Solidarności.

Część trzecia obejmuje opis procesu światowej dekolonizacji i – na jej tle – antypolskiej polityki prezydenta Franklina Delano Roosevelta w czasie II wojny światowej, a następnie okrutnej rekolonizacji na terenie Afryki Centralnej.

Kolejna część obejmuje analizę kapitalistycznej neokolonizacji transformującej się Polski ze zbiorem krytycznych ocen tzw. Wielkiego Przełomu./.../

Dalsza część poświęcona jest udowodnieniu, że reformy administracyjne postkomunistycznej Polski miały charakter patologiczny.

Zakończenie stanowi skromny zarys radykalnych usprawnień zarządzania publicznego w Polsce.


Autor, opisując typowe patologie zarządzania publicznego posługuje się metaforycznie Czterema Jeźdźcami Apokalipsy, nadając im nazwy najbardziej dolegliwych dla społeczeństwa zjawisk: gigantomanii, luksusomanii, korupcji oraz arogancji władzy. Opisując je szczegółowo, podaje dane (oficjalne, GUS-owskie), które na co dzień umykają uwadze obywateli, jak np. niekontrolowany rozrost biurokracji (zatrudnienie w administracji publicznej, które ze 156, 6 tys. w roku 1990 zwiększyło się do 440,5 tys. w roku 2010), czy ciągle rosnące zadłużenie (w 2004 roku dług publiczny wynosił 505 mld zł, w 2011 - już 850,8 mld zł).


Wielce interesujące są też przypisy i aneksy – zwłaszcza listy otwarte. W jednym z nich, do wicepremiera Balcerowicza, autor wskazuje mankamenty reformy administracyjnej kraju i proponuje inne rozwiązania – nie mając nadziei, iż jego list będzie kiedykolwiek przez wicepremiera przeczytany (o czym w jego zakończeniu pisze wprost).

W sumie – książka porażająca, pokazująca też bezsilność przedstawicieli środowiska naukowego wobec procesów, jakie toczą się w Polsce od 1989 roku. (lb)


Patologia transformacji, Witold Kieżun, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2012, s.433, cena 55 zł

Poprawiony: wtorek, 01 maja 2012 10:48
 

©2006-2015 Sprawy Nauki