banner


Dla miłośników nanonauki i genetyki, pasjonatów podróży i aromatycznych kultur, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, zakorzenionych w tradycji i historii, literatów amatorów i dla wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą, organizowany jest już po raz 8 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej, którego patronem medialnym jest m.in. nasza redakcja.


Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 8 lat. Zainicjowana w 2005 r. co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni ożywają gorące dyskusje światowej sławy naukowców, prowadzone są debaty społeczno-kulturalne, organizowane spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty i wykłady naukowe.


Wśród najciekawszych tematów tegorocznych spotkań festiwalowych znalazły się m.in. wykłady:
„Czysta energia czy czysta głupota? Czarnobyl po 25 latach", "Nano dla Mega Bogaczy, czyli o Nanotechnologii dla Ludzi Biznesu", „Programowanie genetyczne", „Przenikanie kultur - Indie. Świat barw, aromatów, pięknych ludzi i budowli. Przedstawienie rozmaitych aspektów kultury indyjskiej", „Autystyczny umysł", „Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie. Horror jako źródło wiedzy o kulturze - wykład z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"," „Na początku było Słowo" - o trwającej co najmniej dwa wieki historii dewastacji języka".

Zainteresowanych praktycznymi aspektami nauki i kultury organizatorzy zapraszają na warsztaty: fotograficzne, ceramiczne, „De coupage", przy użyciu tkaniny artystycznej, w zakresie neuroprogramowania lingwistycznego (NLP); zwiedzanie: Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka", wystaw stałych i czasowych, m.in.: „Mamuty władcy plejstoceńskiej tundry", „Wyzwolenie Przez Widzenie", „Jak żył dawniej rolnik i górnik na ziemi zagłębiowskiej" oraz spektakle teatralne grupy parateatralnej i quasi kabaretowej „Jawny wałek", „Soute z zimnej wody".

Dodatkowo uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu kobiet z zakładu karnego w Lublińcu, przećwiczyć umiejętność udzielania pierwszej pomocy na specjalnych fantomach, obejrzeć spektakularny pokaz niszczenia dysków twardych.

Wśród gości ramach 8 Festiwalu Nauki znajda się wybitne autorytety naukowe z całej Polski, m.in. prof. Danuta Sthral, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Jadwiga Stawnicka, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski oraz gwiazdy sportu: Antoni Piechniczek, Andrzej Zydorowicz.

8 Festiwal Nauki zainauguruje debata panelowa pt. „Studiuj z głową! Czy wiesz co Cię czeka na uczelni!", która odbędzie się 12 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prof. Dariusz Rott, prof. Jerzy Błażejowski, prof. Zbigniew Marciniak, prof. Jacek Wódz, prof. Jerzy Lamel, Fryderyk Karzełek oraz Andrzej Wypych w obecności studentów, kadry dydaktycznej śląskich instytucji naukowych i przede wszystkim grona najbardziej zainteresowanych - uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dyskutować będą nad systemem edukacji, jakością kształcenia, formami aktywności akademickiej i przyszłością polskich uczelni wyższych.