Wilczy gang

Utworzono: sobota, 18 lipiec 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


wilczyMarcin Szumowski, dziennikarz telewizji Polsat, autor programów ekologicznych, miłośnik Karpat, a zwłaszcza Bieszczadów napisał (kolejną) książkę pokazującą piękno przyrody tego miejsca w Polsce - Wilczy gang wydany przez oficynę 4eM.


Któż nie zna słynnego filmiku – hitu Internetu - na którym znany leśniczy z Polanek (Nadleśnictwo Baligród), Kazimierz Nóżka, przemawia do siedzącego w zaśnieżonym lesie niedźwiedzia: „Grzesiu, a czemu ty nie śpisz?” Opowieści Kazimierza Nóżki – piewcy Bieszczadzkiej przyrody - od lat są publikowane na profilu FB nadleśnictwa (prowadzonym z Marcinem Sceliną), ale i dostępne w zasobach Internetu, i w bardziej tradycyjny sposób – w formie książek. Ta wydana obecnie nosi podtytuł Nowe historie Kazimierza Nóżki, zatem czytelnik otrzymuje „ciepłą bułeczkę” w postaci opowieści, których zapewne gdzie indziej nie znajdzie.

Te opowieści zawarte w 21 rozdziałach, ilustrowanych zdjęciami wielu autorów, pokazują nie tylko historie i legendy związane z wilkami, ale i niedźwiedziami, roślinami i ludźmi żyjącymi w Bieszczadach. Z pozornie błahych zdarzeń, jakie autor opisuje, wyłania się obraz urokliwych bieszczadzkich krajobrazów, ale i klimat miejsca, które dla starszego pokolenia miało wielką siłę przyciągania z uwagi na jego dzikość, odizolowanie od świata.

Przy lekturze książki znów ma się ochotę (zwłaszcza w okresie pandemii) „po prostu jechać w Bieszczady”, jak śpiewał Wojciech Młynarski – zaszyć się w dzikich ostępach lasów, nawet jeśli groziłoby to spotkaniem z groźnymi zwierzętami, które – wbrew budzących sympatię misiów - groźne są nawet dla bohatera tych opowiadań, o czym sam opowiada.

To książka pokazująca, że ciągle jeszcze mamy tę Arkadię, gdzie życie może płynąć wolniej i dawać wiele przyjemności z kontaktu z przyrodą. Książka opiewająca uroki natury, której w miastach zostały szczątki i ucząca mieszczuchów jej „obsługi”. To opowieści o faunie i florze także w ujęciu historycznym i etnograficznym, popularyzujące historię regionu i skłaniające do dokładniejszego jego poznania. (al.)

 

Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki, Marcin Szumowski, wyd. 4eM, Warszawa 2020, s. 303, cena 44,90 zł, dostępna także jako e-book.

Odsłony: 200
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd