Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Mapa czarnych dziur

Utworzono: wtorek, 02 marzec 2021 Anna LeszkowskaMiędzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez Francesco de Gasperina z Uniwersytetu w Hamburgu, w którego składzie znajduje się dwoje polskich naukowców, Krzysztof Chyży z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katarzyna Małek z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, stworzył największą i najdokładniejszą mapę nieba obserwowanego na ultraniskich częstotliwościach radiowych. Mapa opublikowana w czasopiśmie „Astronomy and Astrophysics” ujawnia ponad 25 000 aktywnych supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w odległych galaktykach.

Czytaj więcej...

Dla środowiska i klimatu

Utworzono: piątek, 19 luty 2021 Anna LeszkowskaKomisja Europejska przeznaczy 121 mln euro na inwestycje w nowe projekty zintegrowane w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE). W porównaniu z ubiegłym rokiem kwota ta wzrosła o 20%.

Czytaj więcej...

Czwarty Dioscuri

Utworzono: środa, 24 luty 2021 Anna Leszkowska


Narodowe Centrum Nauki wraz z Towarzystwem Maxa Plancka zaprasza doświadczonych naukowców do udziału w czwartym konkursie Dioscuri. Planowane jest utworzenie do trzech Centrów Dioscuri. Do tej pory swoją działalność rozpoczęło już 5 Centrów.

Czytaj więcej...

Strategiczne programy w ocenie NIK

Utworzono: środa, 17 luty 2021 Anna Leszkowska

 

Realizacja strategicznych programów badań naukowych w latach 2011-2020 przyczyniła się do rozwoju kadr naukowych, lecz nie wpłynęła istotnie na realizację celów polityki naukowej państwa. Naukowe Centrum Badań i Rozwoju naruszało własne procedury wewnętrzne, a niekiedy też i przepisy prawa. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie w pełni korzystał z przysługującego mu prawa nadzoru i ewaluacji.

Czytaj więcej...

Hałas w Polsce

Utworzono: piątek, 19 luty 2021 Anna Leszkowska


Komisja Europejska pozywa Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej hałasu.

Czytaj więcej...

Umowy transformacyjne - raport Platformy Otwartej Nauki

Utworzono: wtorek, 16 luty 2021 Anna Leszkowska

 

W ramach prac Platformy Otwartej Nauki działającej w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego opracowany został raport na temat umów transformacyjnych - Transformative Agreements: Overview, Case Studies, and Legal Analysis.

Czytaj więcej...

Our website is protected by DMC Firewall!