Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Prognozy katastroficzne

Utworzono: niedziela, 29 marzec 2020 Anna Leszkowska

Nie jest jasne jeszcze, co będzie ograniczeniem w rozwoju ludzkości ‑ może być nim koniec pracy, jaką dzisiaj znamy, może być nim rewolucyjny koniec kapitalizmu, który - jeśli zbyt gwałtowny - może doprowadzić do samozagłady inteligentnej cywilizacji na Ziemi. W każdym bądź razie, nie ulega dzisiaj wątpliwości, że niezbędne jest ograniczenie tempa rozwoju ‑ w technice osiągane zazwyczaj poprzez zastosowanie dodatkowego, ujemnego sprzężenia zwrotnego (tak jak w reaktorze jądrowym przez sterowanie prętami kontrolnymi ograniczającymi szybkość reakcji).

Czytaj więcej...

Wystawa fotografii Jerzego Kryszaka

Utworzono: poniedziałek, 09 marzec 2020 Anna Leszkowska


Fot.3. Jerzy KryszakW Muzeum Ziemi PAN w Warszawie do 5.04.20 czynna jest wystawa fotografii Jerzego Kryszaka pt. „Scena na dole, czyli na czworakach”.

Czytaj więcej...

Opus, Preludium i Pols

Utworzono: poniedziałek, 16 marzec 2020 Anna Leszkowska


Narodowe Centrum Nauki (NCN) po raz kolejny ogłasza cieszące się największą popularnością konkursy Opus i Preludium, a także finansowany z funduszy norweskich konkurs Pols dla naukowców przyjeżdżających z zagranicy.

Czytaj więcej...

Koalicja na rzecz bioróżnorodności

Utworzono: sobota, 07 marzec 2020 Anna Leszkowska


Z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody Komisja Europejska uruchomiła 3.03.20 nową globalną koalicję na rzecz bioróżnorodności. Za pośrednictwem tej kampanii informacyjnej Komisja wzywa do większej mobilizacji w zakresie uświadamiana konieczności ochrony bioróżnorodności.

Czytaj więcej...

Globalizacja, Polska i koronawirus

Utworzono: poniedziałek, 09 marzec 2020 Anna Leszkowska


W dniach 4-5.03.20 odbyła się w Warszawie konferencja Komitetu Prognoz PAN Polska 2000+ oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pn. „Przyszłość Polski w dobie globalizacji”.
W czterech sesjach naukowcy rozpatrywali takie zagadnienia jak współczesny wymiar globalizacji, pozaeuropejskie spojrzenie na globalizację, próba oceny globalizacji oraz Polska jako suwerenny podmiot w warunkach globalizacji.

Czytaj więcej...

Atom a klimat

Utworzono: sobota, 07 marzec 2020 Anna Leszkowska


Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków Raportu (The World Nuclear Industry Status Report – WNISR) o stanie światowego przemysłu jądrowego. Jego prezentacji 4.03.20 w Warszawie towarzyszyła wizyta Mycle Schneidera, międzynarodowego eksperta ds. energetyki.

Czytaj więcej...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd