Materiały dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Telemedycyna na UG

Utworzono: środa, 29 lipiec 2020 Anna Leszkowska


Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów „Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology”. Jest to kierunek studiów o profilu praktycznym, prowadzony wspólnie przez Wydział Ekonomiczny oraz Wydział Prawa i Administracji UG.

Czytaj więcej...

Wyniki Etiudy 8

Utworzono: piątek, 17 lipiec 2020 Anna Leszkowska


Narodowe Centrum Nauki w ramach ósmej edycji konkursu Etiuda sfinansuje 84 stypendia dla doktorantów realizujących badania podstawowe, którzy stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery naukowej. Przeznaczono na to ponad 10 mln zł.

Czytaj więcej...

NIK o rozwoju sektora kosmicznego

Utworzono: środa, 29 lipiec 2020 Anna Leszkowska


Najwyższa Izba Kontroli opublikowała 28.07.20 wyniki kontroli rozwoju sektora kosmicznego. O ile pozytywnie Izba oceniła skuteczność działań większości ministrów, agencji i organizacji zaangażowanych w realizację Polskiej Strategii Kosmicznej PSK, to zauważyła też brak koordynacji przez ministra właściwego do spraw gospodarki wdrażania kluczowych zadań wymienionych w PSK oraz ograniczoną skuteczność działań Polskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj więcej...

Niewidzialne zagrożenie

Utworzono: piątek, 26 czerwiec 2020 Anna Leszkowska

Żyjemy w polu elektromagnetycznym (PEM), emitowanym przez różnego rodzaju nadajniki, telefony komórkowe, sprzęt AGD, telewizory i systemy wi-fi. Powstające zdalnie sterowane systemy „inteligentnego domu”, monitorowania zdrowia, czy internet rzeczy sprawiają, że liczba źródeł i natężenie tych pól szybko rosną. Rośnie też zapotrzebowanie na energię elektryczną, a to powoduje zwiększenie emisji PEM przez napowietrzne linie przesyłające.
Dynamika tych procesów sprawia, że zagrożenia związane z otaczającym nas polem elektromagnetycznym - obok nanotechnologii, (pozwalającej na wytwarzanie nanoproduktów, zwanych przez niektórych uczonych „azbestem” naszego wieku) - uznano za najważniejsze zagrożenia XXI wieku.

Czytaj więcej...

Mężczyźni i równość płci

Utworzono: poniedziałek, 27 lipiec 2020 Anna Leszkowska


Im bardziej równościowy kraj, tym mężczyźni są mniej skłonni do wspierania działań na rzecz równości płci – to główny wniosek z pierwszego tak obszernego badania w historii badań społecznych dot. współczesnego rozumienia męskości i kobiecości.
Badanie przeprowadzono w 42 krajach przez ponad 100 badaczy i badaczek z 62 krajów. Kierownikiem projektu jest dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj więcej...

Elektrownia jądrowa- program realny czy utopia?

Utworzono: czwartek, 25 czerwiec 2020 Anna Leszkowska

 

Koszt budowy typowego bloku energetycznego z reaktorem jądrowym o mocy 1600MW wynosi ponad 32 mld zł. Po katastrofie w Fukushimie, kiedy zachodzi konieczność poprawy bezpieczeństwa, koszty budowy takiego bloku wzrosną do ponad 40 mld zł.
Zdolność kredytowa Polskiej Grupy Energetycznej S.A. liczona formalnie jako 2x EBIDTA wynosi około 16-17 mld zł., co odpowiada połowie kosztu inwestycji. Budowa czterech bloków, wiązałaby się z kosztem rzędu 150 mld zł, co jest zupełnie nierealne.

Czytaj więcej...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd