Nie żyje prof. Andrzej Walicki

Utworzono: sobota, 22 sierpień 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Walicki 120 sierpnia zmarł prof. Andrzej Walicki – jeden z najznakomitszych uczonych polskich – filozof i historyk idei, emerytowany profesor Uniwersytetu Notre Dame.

 


Był uczniem Sergiusza Hessena i Tadeusza Kotarbińskiego, współtworzył tzw. warszawską szkołę historii idei. W licznych pracach, które wydawane były na całym świecie poruszał zagadnienia z zakresu filozofii społeczno-politycznej, zajmował się m.in. polską filozofią narodową, historią marksizmu i myśli liberalnej, totalitaryzmem, nacjonalizmem, mesjanizmem, a także inteligencją. Był wybitnym znawcą myśli rosyjskiej, za badania której otrzymał w 1998 roku we Włoszech nagrodę im. Eugenia Balzana - najważniejszą europejską nagrodę w dziedzinie humanistyki.
W 2001 otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, a w 2005, za wybitne zasługi dla nauki polskiej, został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, co nie zmienia faktu, iż był przez polskie środowisko naukowe i tzw. mainstream przez lata ignorowany.


Ostatnim wybitnym dziełem Profesora była książka O Rosji inaczej, wydana w 2019 roku. Jej recenzję - O Rosji prawdziwie - zamieściliśmy w numerze 10/19 SN , natomiast dyskusję o niej, jaka odbyła się 11.12.19 na UW z inicjatywy Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW zamieściliśmy w numerze 1/20 SN - Szkoła realizmu politycznego.

 

 

Odsłony: 149
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd