Kambryjska eksplozja życia

Utworzono: poniedziałek, 02 grudzień 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

mzMuzeum Ziemi PAN w Warszawie zaprasza 15.12.19 o godz. 13 na kolejne spotkanie z cyklu „Wykłady Paleontologiczne Muzeum Ziemi”.
Najbliższy wykład zatytułowany „Kambryjska eksplozja życia” przybliży tematykę wielkiej eksplozji kambryjskiej, która miała miejsce ponad 500 milionów lat temu u zarania eonu fanerozoicznego.

 W trakcie wykładu zostaną przedstawione najważniejsze procesy ewolucyjne i zjawiska związane z przemianami świata ożywionego, które składały się na omawianą „eksplozję” (powstanie szkieletów, rycie w mule, pojawienie się dużych drapieżników).

Główną częścią wykładu będzie przegląd najważniejszych grup organizmów, których skamieniałości wnoszą istotny wkład w poznanie ekosystemów morskich istniejących na Ziemi w okresie kambryjskim (trylobity, robaki, pierwotne strunowce, wielkie drapieżne anomalokaridy). Zobaczą Państwo jak ewolucja doprowadziła do powstania dziwacznych zwierząt kambryjskich wyglądających jak przybysze z innego wymiaru. Zaprezentowane zostaną łańcuchy pokarmowe oraz najsłynniejsze stanowiska paleontologiczne okresu kambryjskiego.
dr Daniel Tyborowski

 

Odsłony: 479
DMC Firewall is a Joomla Security extension!