banner

 Alina Bloch GENESIS 2015W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie można obejrzeć – do 27 września - wystawę instalacji malarskiej Aliny Bloch.



 


Instalacja malarska Aliny Bloch przenosi widza w świat wyobraźni. Poczucie ogromnej siły natury jest kluczowym tematem ”Genesis - Między Ziemią a Niebem”. Malarstwo służy tutaj jako medium do realizacji zjawiska percepcji zmysłowej w drodze do samopoznania. Ingerowanie delikatnością struktury, formy i koloru instalacji w brutalną rzeczywistość codzienności to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności. Poszukiwania opierają się na zadawaniu pytań dotyczących podstawowych doświadczeń ludzkiej egzystencji w kontekście działań społeczeństwa konsumpcyjnego i nadmiernej industrializacji.

Alina Bloch BEZKRES 2015Nasz stosunek do świata zasadniczo zmienia się pod wpływem ruchów ekologicznych, dając poczucie świadomości, że to człowiek jest przyczyną degradacji zasobów naturalnych Planety Ziemi. Wysychanie źródeł wody, kurczenie się bezpowrotnie złóż ropy, gazu, węgla, rud metali i innych kopalin zmusza do postawienia pytania: co dalej?
 


Celem tej wystawy jest spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy, szukanie innych sposobów widzenia rzeczy, zastanowienie się nad innymi wymiarami bytu.


 


W otoczeniu ekspozycji muzealnej – niezwykłych kształtem i barwą minerałów, powstaje przestrzeń dla obrazów. Jedwabne tafle odnoszące się do wersetów biblijnej Księgi Rodzaju tworzą ciszę i atmosferę skupienia (…). Przezroczyste płaszczyzny jedwabiu załamują światło, nieustannie przesuwając uwagę między sobą i otaczającą przestrzenią. To zestawienie malarstwa, które przy całej delikatności niesie precyzyjny przekaz o Początku, ze strukturą niemal doskonałą mineralnego świata, która jest od Początku tworzy konstrukcję ideową budowania kompozycji wystawy. Alina Bloch Z MROKU 2015


 


 


Alina Bloch ukończyła w 1981 r. Wydział Architektury Wnętrz  warszawskiej ASP  u prof. Jacka Damięckiego (z wyróżnieniem rektorskim). Malarstwo studiowała u prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. We wrześniu 2010 otrzymała stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego.


Zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem olejnym. Realizuje malarskie instalacje w przestrzeni publicznej.


 


Więcej - www.mz.pan.pl