W gronie stypendystów Fundacji Bayera promującej młode talenty z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych po raz pierwszy znalazła się Polka.

W roku bieżącym Fundacja Bayer spośród 600 aplikacji wyłoniła 52 laureatów. Po raz pierwszy w ich gronie znalazła się Polka, 23-letnia Milena Tryfon. Roczne stypendium w wysokości 9 100 euro pozwoli jej odbyć studia magisterskie za granicą.

Milena Tryfon ukończyła studia inżynierskie na kierunku biotechnologicznym w SGGW w Warszawie. Odbyła wiele specjalistycznych staży, m.in. w ramach programu Erasmus na Katholieke Universiteit Leuven (Belgia), w Centre for Bioengineering, Trinity College Dublin (Irlandia), Center for Regenerative Therapies w Dreźnie (Niemcy) oraz w warszawskim Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Milena Tryfon interesuje się medycyną regeneracyjną, szczególnie inżynierią tkankową - jej celem jest zastąpienie bądź podtrzymanie funkcji uszkodzonych tkanek lub narządów przy pomocy implantów złożonych z żywych ludzkich komórek i biomateriałów. Stypendium umożliwi jej studiowanie wymarzonego kierunku na Politechnice w Akwizgranie (Rheinisch-Westfaelische Technische Hochschule Aachen). Interdyscyplinarny program łączy wiedzę z zakresu medycyny, nauk przyrodniczych i inżynierii.

Bayer Science & Education Foundation – fundacja Grupy Bayer - przyznała stypendia o łącznej wartości 200.000 euro. Stypendystami zostali młodzi adepci nauk przyrodniczych, ścisłych oraz medycznych. Wnioskodawcami programu, zapoczątkowanego w 1923, mogą być obywatele Niemiec, którzy chcą studiować za granicą, oraz naukowcy z innych krajów, zamierzający realizować projekty w Niemczech. W tym roku wsparto projekty z zakresu: biologii, biotechnologii, biologii molekularnej, chemii, fizyki, medycyny i weterynarii. Młodzi naukowcy będą prowadzić badania m.in. w Australii, Chile, Chinach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Ruandzie, Stanach Zjednoczonych. Wśród stypendystów spoza Niemiec znaleźli się studenci z Chin, Finlandii, Kamerunu, Polski.

Kolejna edycja programu stypendialnego Bayer rozpocznie się w czerwcu 2014 roku. Dalsze informacje: http://www.bayer-foundations.com