>Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej wyłoniło 5 laureatek spośród ponad stu kandydatur nadesłanych z wielu ośrodków Polski. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 14 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką.
L’Oréal Polska, Polski Komitet ds. UNESCO i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego są sygnatariuszami porozumienia dotyczącego dalszej współpracy przy organizacji programu. MNiSW ufundowało też specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców - sfinansowanie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.

Każdego roku 5 wybitych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L’Oréal Polska. Od 2013 roku stypendium wynosi: na poziomie doktoratu – 27.000 zł, habilitacji – 32.000 zł.

Stypendia habilitacyjne

dr Magdalena Król z Warszawy

Dziedzina: weterynaria, onkologia eksperymentalna.

Temat: „Interakcje zachodzące w obrębie mikrośrodowiska nowotworowego”.

Miejsce: Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny
Weterynaryjnej, SGGW w Warszawie.

dr Agnieszka Łoboda z Krakowa

Dziedzina: biologia molekularna

Temat: „Rola czynników transkrypcyjnych HIF, białek antyoksydacyjnych i miRNA w regulacji ekspresji genów”.

Miejsce: Zakład Biotechnologii Medycznej; Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

dr Małgorzata Zawadzka z Warszawy

Dziedzina: neurobiologia.

Temat: „Modulowanie funkcji komórek glejowych i neuralnych komórek macierzystych w uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego”.

Miejsce: Pracownia Neurobiologii Molekularnej, Instytut Biologii
Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Stypendia doktoranckie

Joanna Miszkiel z Krakowa

Dziedzina: neurofarmakologia.

Temat: „Wpływ ligandów receptorów serotoninowych 5-HT1B na działanie amfetaminy u szczurów w modelu samopodawania”.

Miejsce: Pracownia Farmakologii Uzależnień;
Instytut Farmakologii PAN w Krakowie.

Małgorzata Urbańska z Warszawy

Dziedzina: neurobiologia komórkowa.

Temat: „Regulacja aktywności kinazy mTOR zależnej od GSK3
w neuronach w warunkach fizjologicznych i patologicznych”.

Miejsce: Pracownia Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Polska filia Grupy L’Oréal przyznaje stypendia naukowe od 13 lat. Stypendystki podejmują wielkie wyzwania badawcze w dziedzinie m. in. medycyny, biotechnologii, biologii. Na liście stypendystek L’Oréal Polska/UNESCO jest już 65 kobiet. Prowadzą one badania w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury oceniane są przez 13 jurorów – wybitne autorytety polskiego życia naukowego, wśród nich 3 stypendystki z lat ubiegłych, mające dziś tytuł naukowy profesora.

Stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była umowa zawarta w Paryżu między Grupą L’Oréal i UNESCO „For Women in Science”. Co roku w paryskiej siedzibie UNESCO wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia.

W ciągu 15 lat trwania programu, nagrody w wysokości 100.000 USD wręczono 77 wybitnym badaczkom z 50 krajów, a międzynarodowe stypendia otrzymało 196 młodych kobiet z 195 krajów.

Lokalny, polski program przyznawania stypendiów stał się wzorem dla innych. Obecnie prowadzi go już 50 filii Grupy L’Oréal. Uhonorował on, w sumie, ponad 1.500 młodych kobiet-naukowców na poziomach krajowych. Stypendystki L’Oréal-UNESCO tworzą międzynarodową wspólnotę talentów, a program jest doskonałym źródłem motywacji i inspiracji dla kobiet.