banner


W dniach 2-6 września 2013 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca badań i zastosowań plazmy (International Conference on Research and Applications of Plasmas) – PLASMA-2013.

Konferencja PLASMA-2013 jest organizowana przez Lokalny Komitet Organizacyjny utworzony w IFPiLM. Współorganizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Fizyczne.

Na konferencję PLASMA-2013 zgłosiło się już ponad 140 uczestników z różnych krajów. Referaty plenarne wygłosi ponad 20 wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów.


Konferencje pod nazwą PLASMA były organizowane od 1993 roku głównie w Polsce. W roku 2007 konferencja odbyła się w Niemczech, a w roku 2010 we Francji.
Głównym celem kolejnych konferencji PLASMA jest tworzenie forum naukowego do pogłębionej dyskusji i oceny postępu w badaniach w zakresie fizyki i technologii plazmy oraz fuzji termojądrowej. Większość prezentowanych prac jest realizowana w ramach współpracy międzynarodowej, najczęściej objętej programami europejskimi.
Konferencja uzyskała renomę ważnego międzynarodowego wydarzenia naukowego o szczególnym znaczeniu dla kontaktów środowisk badawczych w Europie Wschodniej i Zachodniej. Umożliwia ona także spotkania młodych naukowców z doświadczonymi uczonymi z renomowanych ośrodków krajowych i zagranicznych.


Badania i zastosowania plazmy w różnych dziedzinach nauki i techniki rozwijane są bardzo intensywnie na całym świecie. Ważnym celem badań plazmy gorącej jest opanowanie kontrolowanej syntezy (fuzji) termojądrowej dla przyszłej produkcji energii użytecznej w sposób bezpieczny dla ludności i środowiska. Plazma niskotemperaturowa znajduje różne zastosowania technologiczne, m.in. w elektronice, technice kosmicznej i modyfikacji właściwości materiałów.


W Polsce badaniami plazmowymi i termojądrowymi zajmuje się kilka ośrodków: Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytet Opolski oraz kilka grup naukowych w innych uczelniach i instytutach. IFPiLM koordynuje w Polsce prace dotyczące fuzji termojądrowej w układach tokamak i stellarator w ramach programu Asocjacji EURATOM-IFPiLM i fuzji laserowej w ramach europejskiego projektu HiPER.


Szczegółowe informacje - http://plasma2013.ipplm.pl