>

Reprezentacja Politechniki Warszawskiej zajęła trzy pierwsze miejsca na międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych SAE Aero Design 2013 West, które w dniach 12-14 kwietnia odbyły się w Los Angeles.

Konkurs ten przeznaczony jest dla studentów kierunków lotniczych z całego świata. Uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów dla młodych inżynierów lotnictwa. Patronat nad imprezą sprawuje firma Lockheed Martin.

Studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa jako pierwsza drużyna w ponad dwudziestoletniej historii zawodów Aero Design zajęła trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej w każdej z klas samolotów: Regular, Advanced i Micro. Zdobyli również wiele nagród pobocznych, łącznie 9 miejsc na podium.

Klasa Micro:
I miejsce w klasyfikacji generalnej
I miejsce za największy udział ładunku w całkowitej masie startowej
II miejsce za prezentację techniczną

Klasa Regular:
I miejsce w klasyfikacji generalnej
I miejsce za największy podniesiony ciężar (16,78 kg przy masie własnej 3,2 kg)
I miejsce za dokumentację techniczną

Klasa Advanced:
I miejsce w klasyfikacji generalnej
I miejsce za najdokładniejszy zrzut ładunku
III miejsce za prezentację techniczną

Zawody Aero Design co roku organizuje Society of Automotive Engineers (SAE International).

Zadaniem studentów jest samodzielnie zaprojektowanie i zbudowanie samolotów bezzałogowych według wcześniej opublikowanego regulaminu, które uniosą ładunek o możliwie jak największej masie przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

Oprócz tego oceniana jest prezentacja i dokumentacja techniczna, niezawodność lotów oraz w przypadku klasy Advanced celność zrzutu ładunku humanitarnego. Na tegorocznych zawodach studenci zaprezentowali trzy zupełnie różnie konstrukcje na przygotowanie których poświęcili wiele miesięcy.

Zwycięską drużynę tworzyli: Dariusz Chrzanowski, Piotr Falczyński, Agnieszka Garstka, Bartłomiej Goliszek, Małgorzata Milewska, Paweł Radziszewski, Robert Romaniuk, Adam Sieradzki, Kamil Smędra, Adam Tomaszewski, Paweł Woźniak, Mateusz Zarudzki oraz wiele innych osób, które brały udział w przygotowaniach, a nie mogły wziąć udział w zawodach. Kamil Grabarczyk, Adam Korczak, Rafał Chałupczyński, Michał Owerczuk, Maciej Karczmarczyk.