banner


Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi to nowy, unikatowy, kierunek studiów powstały na Uniwersytecie Gdańskim.


Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi to stacjonarne studia I stopnia, łączące w sobie wiele dyscyplin nauki: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, teatrologię, historię i teorię sztuki oraz nauk o zarządzaniu. Przedmioty praktyczne stanowią zdecydowaną większość programu studiów, który jest dostosowany do potrzeb polskiego i europejskiego rynku pracy (stąd bardzo rozbudowany moduł języka angielskiego).

Twórcom kierunku za wzór służyły słynne uczelnie, takie jak Uniwersytet w Hildesheim, University of Birmingham oraz Metropolitan University w Londynie, w których od lat kształci się menedżerów kultury, a ich absolwenci pracują w czołowych instytucjach artystycznych.

Kierunek powstał w ramach nowo utworzonej Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym UG, dzięki współpracy UG z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.


Studia te będzie więc wyróżniać połączenie teorii z praktyką – zajęcia będą prowadzone przez kadrę akademicką UG oraz znanych i doświadczonych dyrektorów teatrów polskich, krytyków związanych z ogólnopolskimi mediami, doświadczonych administratorów instytucji kultury, koordynatorów projektów i dydaktyków SWA.

Kandydaci mają do wyboru dwie specjalności: menedżerską oraz sceniczno-menedżerską. W trakcie studiów studenci obu specjalności poznawać będą zagadnienia z zakresu zarządzania teatrem, instytucjami kultury oraz projektami. Przejdą także intensywny kurs języka angielskiego (z uwzględnieniem słownictwa potrzebnego w zawodzie) i będą mieli możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne w ramach Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

W programie studiów specjalności sceniczno-menedżerskiej rozbudowany został cykl przedmiotów artystycznych, takich jak: śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, dykcja, wiersz oraz wiele rodzajów tańca.

Specjalizacja menedżerska poszerzona jest o wiedzę z zakresu działania międzynarodowych instytucji i organizacji artystycznych. Studenci będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków radia i telewizji, krytyków, scenarzystów teatralnych oraz reżyserów, a także w zajęciach artystycznych przygotowanych przez Gdański Teatr Szekspirowski. Nie tylko poznają zasady funkcjonowania instytucji artystycznych, ale już w trakcie studiów nabędą praktyczne doświadczenie w zakresie organizowania działań artystycznych.

Absolwenci będą przygotowani do pracy w teatrach, organizacjach wspierających kulturę, fundacjach, stowarzyszeniach, festiwalach, komercyjnych agencjach artystycznych, departamentach odpowiedzialnych za kulturę w urzędach administracji centralnej i lokalnej oraz innych instytucjach zajmujących się działaniami artystycznymi i kulturalnymi.