Komisje: Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Zdrowia rozpatrzyły 7.02.13. informację na temat gromadzenia informacji biomedycznej i biobanków w Polsce - stan obecny, zamierzenia, uwarunkowania prawne.

Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Igor Radziewicz-Winnicki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jacek Guliński.

Na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów dane biometryczne są gromadzone w rejestrach i listach prowadzonych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.
Zgodnie z art. 19 tej ustawy dane osobowe, w tym dane biometryczne, potencjalnych biorców i dawców tkanek, komórek i narządów podlegają ochronie przewidzianej w przepisach dotyczących tajemnicy zawodowej i służbowej oraz dokumentacji medycznej prowadzonej przez podmioty medyczne.

Ponieważ w ustawodawstwie polskim brakuje uregulowań dotyczących zasad prowadzenia badań naukowych w biomedycynie, z udziałem ludzi i na ludzkim materiale biologicznym, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Zespół do Spraw Zasad Prowadzenia Badań Naukowych w Biomedycynie, który ma przygotować raport, na podstawie którego opracowany zostanie projekt ustawy regulującej zasady prowadzenia badań naukowych w biomedycynie i projekt aktów wykonawczych do tej ustawy.

W dyskusji posłowie pytali m. in. o: kontrolę testów genetycznych; kwestię bezpieczeństwa danych osobowych przy gromadzeniu danych biomedycznych i zagrożenia wykorzystania badań na ludzkim materiale genetycznym w celach komercyjnych; funkcjonowanie banków krwi pępowinowej. Posłowie podkreślili konieczność wprowadzenia kompleksowych regulacji prawnych w zakresie gromadzenia informacji biomedycznej i funkcjonowania biobanków w Polsce.
W posiedzeniu uczestniczył generalny inspektor ochrony danych osobowych - Wojciech Wiewiórowski.