banner

 

Projekt grafenowy został wybrany flagowym projektem UE w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (FET).

 

Projekt grafenowy został wybrany przez Komisję Europejską jako jeden z dwóch projektów flagowych, które wygrały konkurs w ramach europejskiego programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (FET).

Na oba projekty, których realizacja ma potrwać 10 lat, przeznaczono budżet wynoszący ok. 1 mld euro. Celem przedsięwzięcia jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych w różnych dziedzinach życia i gospodarki, co przyczyni się do przełomu technologicznego jak również pozytywnie wpłynie na gospodarkę i rynek pracy w Europie.

Grafen stał się przedmiotem ogromnego zainteresowania wśród naukowców całego świata kiedy niespełna 10 lat temu profesor Andre Geim i profesor Konstantin Novoselov z University of Manchester dokonali jego odkrycia, za co w 2010 r. otrzymali Nagrodę Nobla. Niezwykłe właściwości grafenu sprawiają, że ma on szansę stać się materiałem przyszłości i zrewolucjonizować wiele sektorów przemysłu.

Projekt grafenowy to nowa inicjatywa badawcza na niespotykaną dotąd skalę. W ramach projektu powstało konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego celem będzie opracowanie przełomowych rozwiązań technologicznych.

Główne zastosowania grafenu obejmują elektronikę, m. in. - szybkie urządzenia elektroniczne i optyczne, elektronikę elastyczną, trwałą elektronikę użytkową, w tym papier elektroniczny, detektory i biosensory, oraz inżynierię materiałową – funkcjonalne, lekkie i wytrzymałe kompozyty, zaawansowane baterie, lżejsze i energooszczędne samoloty. W perspektywie długoterminowej przewiduje się, że grafen umożliwi opracowanie nowych paradygmatów obliczeniowych czy rewolucyjnych rozwiązań medycznych, takich jak np. sztuczna siatkówka oka.

W 2013 r. w ramach programu będzie współpracowało 126 akademickich i przemysłowych grup badawczych z 17 krajów europejskich, z budżetem wynoszącym 54 mln euro przez okres pierwszych 30 miesięcy. Wkrótce po rozpoczęciu przedsięwzięcia konsorcjum zostanie rozszerzone o kolejne 20-30 grup, wyłonionych w konkursie, których głównym zadaniem ma być wzmocnienie projektu od strony inżynierskiej.

Koordynatorem projektu będzie Chalmers University of Technology w Göteborgu, w Szwecji. Dyrektorem mianowano prof. Jariego Kinareta, który wraz z kierownikami 15 zadań będzie nadzorował prace badawcze. Zespół zarządzający będzie wspierany przez Strategiczny Panel Doradczy, w skład którego wejdą Laureaci Nagrody Nobla, Sir Andre Geim (przewodniczący), Albert Fert, Klaus von Klitzing i Sir Kostya Novoselov, przedstawiciele przemysłu z firm Nokia i Airbus oraz dwaj reprezentanci międzynarodowej grafenowej społeczności naukowej.

W Polsce uczestnikiem grafenowego projektu jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie , grupa badawcza zajmująca się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych, kierowana przez dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego.