Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego powstało Muzeum Kryminalistyki.

To unikatowa i jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może poszczycić się takimi zbiorami. W muzeum znajdują się eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentacja kryminalistyczna głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m. in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne i bogata kolekcja broni. Część zbiorów poświęcona jest jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpionowi”.

Zbiory gromadzone są od 30 lat. Wcześniej znajdowały się w Wieży Więziennej i Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie wówczas funkcjonowała Pracownia Kryminalistyki UG. Później zostały przeniesione na Wydział Prawa i Administracji UG, gdyż służyły przede wszystkim w procesie dydaktycznym studentom. Zbiory można było oglądać od początku ich gromadzenia, ale formalnie muzeum zostało utworzone 28 czerwca 2012 roku – teraz będzie otwarte na szerszą publiczność.

Zadaniem Muzeum Kryminalistyki jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej oraz dziedzin pokrewnych. Muzeum prowadzi w tym zakresie działalność edukacyjną oraz naukową.

Zbiory Muzeum Kryminalistyki ze względu na swoje funkcje, wartość historyczną oraz materialną są unikalne w skali kraju. To jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może się poszczycić się takimi zbiorami.

W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono m.in. broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie.
Można zobaczyć także eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m. in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne, a nawet przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Część zbiorów poświęcona jest jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpionowi”.

Zbiory Pracowni Kryminalistyki zostały zgromadzone dzięki pomocy m. in. Sądu Okręgowego w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pracowników Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W wieloletnim zgromadzeniu zbiorów nie do przecenienia są zasługi dra Jerzego Wnorowskiego.

Podstawową formą udostępniania muzeum będzie grupowe zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Z takiej formy zwiedzania będą mogli korzystać studenci UG, młodzież szkolna oraz inne zorganizowane grupy po uprzednim ustaleniu daty oraz liczebności grupy.