Według GUS, na koniec grudnia 2011 r. w szkołach wyższych pracowało 102,8 tys. nauczycieli akademickich (na pełnym i części etatu), w tym 1,9 tys. cudzoziemców.

Wśród nauczycieli akademickich było m. in. 24,3 tys. osób zatrudnionych na stanowisku profesora (zwyczajnego, nadzwyczajnego, wizytującego), na stanowisku docenta – 1,5 tys., na stanowisku adiunkta – 43,0 tys., a na stanowisku asystenta – 12,6 tys. W niepełnym wymiarze godzin pracowało 3,6 tys. nauczycieli akademickich.

Nauczyciele pracujący w szkołach publicznych stanowili prawie 83,6% ogółu zatrudnionych w szkołach wyższych, zaś wykładowcy uczelni niepublicznych – 16,4%.

Spośród ogółu nauczycieli akademickich szkół wyższych kobiety stanowiły 43,1% (44,3 tys.). Na stanowisku profesora w polskich uczelniach pracowało 5 954 kobiet, które stanowiły 24,5% ogółu zatrudnionych na tym stanowisku. Większy odsetek kobiet wystąpił wśród osób zatrudnionych na stanowisku

docenta (31,5%), adiunkta (44,7%) oraz asystenta (53,7%).

W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił spadek liczby nauczycieli akademickich pracujących w szkołach wyższych (o 0,7%), jednocześnie można zauważyć silniejszy spadek liczby studentów o 77,2 tys. (4,2%). Od roku akademickiego 2005/2006 zauważamy systematyczny spadek liczby studiujących osób.

W roku akademickim 2011/2012 na jednego nauczyciela akademickiego przypadało średnio 17 studentów. W uczelniach publicznych na jednego nauczyciela akademickiego przypadało 15 studentów a w niepublicznych – 31. W wyższych szkołach artystycznych i uniwersytetach medycznych na jednego nauczyciela akademickiego przypada 6 lub mniej studentów, podczas gdy w wyższych szkołach ekonomicznych i pedagogicznych liczba studentów przypadających na jednego nauczyciela wynosi ponad 30 osób.

Cały raport - http://www.stat.gov.pl/gus/5840_657_PLK_HTML.htm