banner

W dn. 8 lutego br. w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, odbyła się debata dotycząca przyczyn kryzysu globalnego oraz braku poparcia władz RP i UE dla adresowanych do Szczytu Ziemi Rio+20 (ONZ, 4-6 czerwca 2012 r.) antykryzysowych wniosków.


Wnioski te zostały przedstawione Prezydentowi RP przez Forum Społeczeństwo Informacyjne Trwałego Rozwoju (FSITR) i poparte przez Polskie Lobby Przemysłowe (PLP)*.

Debata została zorganizowana przez Klub Twórców Ekorozwoju i FSITR, przy współpracy z PLP. Była ona połączona z promocją książki Lesława Michnowskiego Ekohumanizm w przezwyciężaniu globalnego kryzysu, który wygłosił referat na temat globalnego kryzysu i społecznego neo-darwinizmu.

Jako główną przyczynę nieskuteczności antykryzysowych działań autor uznał błędną diagnozę globalnego kryzysu, uznającą przeludnienie Ziemi za jego główną przyczynę. Jeśli bowiem jest faktycznie - przez „możnych tego świata” - prowadzona antykryzysowa polityka radykalnego zmniejszania zaludnienia Ziemi, to nie można zapewnić powszechnego dostępu do wiedzy o skutkach takiej – typu Lebensraum - antyhumanitarnej polityki.

Tymczasem dla przezwyciężenia tego kryzysu niezbędne jest pilne odrzucenie śmiercionośnej socjal-darwinistycznej rywalizacji na rzecz ekohumanistycznej/win-win kooperacji.

Problem demograficzny należy rozwiązywać poprzez kulturowe awansowanie społeczności opóźnionych w rozwoju nie z własnej winy.. A więc w miejsce obecnego „schładzania” światowej gospodarki – sprzyjającemu zmniejszaniu zaludnienia, a radykalnie zwiększającemu bezrobocie i głód - niezbędna jest od dawna postulowania przez ONZ radykalna zmiana wzorców produkcji i konsumpcji. (lm)

*http://www.sprawynauki.edu.pl/index.phpoption=com_content&view=article&id=1900&catid=293&Itemid=30

oraz:
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1928&catid=293&Itemid=30)