banner

Według danych w centralnej bazie informacji o domenach (WHOIS) domeny Polska.pl i Poland.pl od 2 grudnia 2011 roku należą do spółki AGORA SA, wydawcy m.in. Gazety Wyborczej. Informacja o możliwości przejęcia lub wydzierżawienia domen Polska.pl i Poland.pl nie znalazła się na stronach NASK.



W sprawie tej sprzedaży bielski poseł Stanisław Pięta  wysłał do Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz poniższe zapytanie:
Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pani Marszałek zapytanie do Pani Barbary Kudryckiej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sprzedaży przez NASK domen polska.pl i poland.pl spółce Agora S.A.

Jak donoszą media, państwowy instytut badawczy zarządzający domenami NASK – Narodowa i Akademicka Sieć Komputerowa sprzedał spółce Agora S.A. ważne dla polskiej kultury, narodowych interesów i wizerunku domeny internetowe „Polska.pl” i „Poland.pl”. Na czele NASK stoi płk Michał Chrzanowski, były Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, a więc człowiek, który powinien być szczególnie wyczulony na ochronę polskiego interesu oraz rzetelność i przejrzystość procedury sprzedaży. /.../


Pod domeną Polska.pl, która należała do tej pory do NASK, znajdował się serwis promujący naszą historię i przyrodę, angażujący się w archiwizację dziedzictwa narodowego, np. przez Katalog Skarbów Dziedzictwa Narodowego i patronujący wydarzeniom kulturalnym. W założeniu poprzedniego kierownictwa NASK miała to być domena promująca zwłaszcza polską kulturę, humanistykę, gdzie mamy czym się chwalić na międzynarodowym forum.
Obecną zmianę właściciela widać na witrynach Polska.pl i Poland.pl, na których została tylko fasada, niektóre linki nigdzie nie prowadzą, albo prowadzą do stron gazeta.pl., nie mówiąc już o braku informacji dotyczących administratora strony.

Z punktu widzenia prawa, NASK ( punkt 6c. jego regulaminu) może odmówić sprzedaży domeny, jeśli odpowiada ona nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości, a potencjalny nabywca nie jest odpowiednią jednostką państwową. W tym przypadku, mimo że sprawa dotyczy kwestii jeszcze ważniejszej, bo nazwy kraju, NASK nie skorzystał z prawa odmowy sprzedaży.


Komentatorzy obawiają się, że nowy serwis, który znajdzie się pod adresem Poland.pl i Polska.pl będzie stronniczy, nie będzie dobrze reprezentował naszego kraju i stanie się projektem komercyjnym. Na stronach NASK i Agory nie ma żadnych informacji na temat transakcji, nie wiadomo więc nawet, za ile NASK sprzedał te domeny.



Ciekawie o sprawie pisze  Daniel Dryzek( http://danieldryzek.pl/) :

Jak dowiedziałem się w biurze prasowym Agory SA – domeny Polska.pl i Poland.pl zostały wydzierżawione spółce od NASK, który pozostał właścicielem domen.

Są to jedyne informacje, jakie są obecnie dostępne. Nie zostały podane żadne szczegóły związane z umową dzierżawy, jej warunkami czy też okoliczności, w jakich umowa została zawarta. Te informacje mają zostać udostępnione w późniejszym terminie. Nie udało mi się niestety porozmawiać z nikim z NASK na ten temat. Otrzymałem adres email do osoby odpowiedzialnej za PR, na który przesłałem prośbę o informacje.

O zmianie wpisów w bazie WHOIS jako pierwszy poinformował w piątek 2 grudnia 2011

Rafał Galiński na blogu iname.pl

/.../ Zagadkowy pozostaje jednak fakt, że ani NASK, ani Agora nie podały wcześniej oficjalnej informacji na temat zawartej umowy. Nie znajdziemy też na stronie NASK ani w dostępnych zasobach internetu informacji o przetargu / ofercie dzierżawy domen Polska.pl i Poland.pl.


Pytanie rodzi również fakt, że wpisy w bazie WHOIS wskazują na Agorę a nie na NASK.

Czy jest to spowodowane faktem, że Megapanel (badanie ruchu na serwisach internetowych) zlicza odwiedziny serwisu dla podmiotu, którego dane znajdują się w WHOIS domeny tego serwisu? Jak potwierdziła Pani Jolanta Jędrysek z biura prasowego Agory – od grudnia 2011 roku Polska.pl i Poland.pl będą uwzględnione w grupie serwisów spółki, zostanie również dodany do wyników grupy ruch i zasięg serwisów Polska.pl i Poland.pl. Pytanie czy zmiana w WHOIS była konieczna oraz czy to oznacza, że pod domenami powstaną komercyjne projekty, na których będą pojawiały się reklamy tak jak w serwisach gazeta.pl, sport.pl, plotek.pl itd. czy portale zachowają jednak charakter promocyjny i informacyjny? (reklamy już są – przyp. Red.)


Serwisy Polska.pl i Poland.pl wyglądają na zaniedbane i na pewno warto się nimi zająć, bo to internetowa wizytówka Polski na świecie.

Inne kraje takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy czy Szwecja wykorzystują domen z nazwami swoich państw (często zarówno w ojczystym języku jak i po angielsku) w swoich narodowych rozszerzeniach takich jak .de, .fr, .es, .it, .se do promocji kraju. Takie domeny często pokazują się na pierwszych miejscach wyszukiwarkach internetowych, dlatego warto, żeby serwisy, które się pod nimi znajdują świadczyły jak najlepiej o ich administratorach. Być może wystarczyło po prostu przenieść serwisy polskiego MSZ: Polska.gov.pl i Poland.gov.pl na krótsze i bardziej prestiżowe domeny Polska.pl i Poland.pl?

Po pomoc w wydawaniu tego rodzaju stron można sięgnąć do prywatnych firm, chociaż na świecie zajmują się nimi jednak głównie instytucje publiczne – np. MSZ w Niemczech czy Ministerstwo Turystyki we Włoszech.

Warto też zadbać o równy dostęp wszystkich potencjalnych zainteresowanych w obsłudze tak istotnych dla Polski domen i serwisów znajdujących się pod nimi. Żeby to zapewnić konieczna jest szeroko dostępna informacja o możliwości dzierżawy domen i jasne warunki konkursu / przetargu na obsługę serwisów. Mam wrażenie, że w przypadku umowy na dzierżawę Polska.pl i Poland.pl zabrakło tych informacji.
Jeśli okaże się, że faktycznie nie dołożono odpowiedniej staranności w poinformowaniu szerszego grona potencjalnych zainteresowanych dzierżawą domen, to czy umowa dzierżawy może zostać unieważniona i może zostać rozpisany nowy przetarg na obsługę serwisów Polska.pl i Poland.pl?


Nasuwa się również pytanie: jak to się w ogóle stało, że domeny nie należą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które do promocji Polski na świecie używa dłuższych i mniej intuicyjnych domen polska.gov.pl i poland.gov.pl?



/.../Co ciekawe: NASK jest również w posiadaniu domen polska.eu i poland.eu, które zostały przydzielone tej instytucji przez Komisję Europejską, która zablokowała nazwy krajów członkowskich Unii Europejskiej w domenie .eu z przeznaczeniem dla instytucji publicznych poszczególnych krajów. Obecnie domeny przekierowują na Polska.pl i Poland.pl. Jaki los czeka te domeny?